Немачка је једна од десетине европских савезника за које се претпоставља да су одржали неформалне разговоре о томе "шта би НАТО трупе урадиле" ако би амерички председник спровео своје претње у дело.

 Постављено је и питање да ли постоји могућност позивања на члан 5, клаузуле о међусобној одбрани Западне војне алијансе у случају америчке инвазије на другу државу чланицу НАТО.

 Председник САД је рекао да би сматрао "непријатељским чином" одлуку Копенхагена да одбије да се одрекне арктичког острва, док се Русија и Кина залажу да појачају своје присуство у тој области.

 Учешће Берлина у тајним разговорима изазвало је критике неких од чланица НАТО, најватренијих присталица Кијева, с обзиром на одбијање немачког канцелара Олафа Шолца да размотри распоређивање трупа у Украјини.

Фото: Профимедиа

 

 Берлин не жели да шаље трупе у Украјину јер је ситуација "превише нејасна", али отворено лансира идеје о слању трупа НАТО на Гренланд, рекао је дипломата из НАТО-а за "Телеграф".

 - То је морални компас без игле - истакао је он.

 Трампове изјаве изазвале су поделе међу европским нацијама око тога како да реагују без изазивања трансатлантске кризе.

 Шолц је био најгласнији европски критичар Трампа због Гренланда, истичући да се "границе не смеју померати силом" и да је то међународни принцип.

 Данска премијерка Мете Фредериксен позвала је савезнике да не одговарају америчком председнику како би избегли погоршање тренутних тензија.

Фото: Профимедиа

 

 Премијерка, која је поздравила забринутост САД за безбедност Арктика, обећала је да ће појачати данско војно присуство на Гренланду, али је инсистирала да острво није на продају.

 Она је кренула на европску турнеју како би обезбедила подршку држава чланица ЕУ и савезника у НАТО-у.

 Трамп је у децембру изразио жељу да анексира данско острво САД и није искључио употребу војне или економске моћи.

Фото: Профимедиа

 

 Гренланд је био данска колонија до 1953. године и од тада је добио широку аутономију, укључујући право да прогласи независност, иако Копенхаген остаје одговоран за безбедност и спољну политику Гренланда.

 Ова полуаутономна територија Данске саопштила је да је отворена за пословање, али не жели да буде део САД.

БОНУС ВИДЕО: