Nastupi pevača iz Srbije u neke od ostalih zemalja bivše Jugoslavije (pre svega u Hrvatskoj i BiH) neretko podižu veliku buru u tamošnjim javnostima. Što zbog, kao po pravilu, velike posećenosti tih koncerata, što zbog, kao po drugom pravilu, redovnih osuda ostatka javnosti koji te nastupe ne podržava i smatra da ti pevači nisu poželjni u njihovim domovinama.

Tako je bilo i sada kada je Lepa Brena zakazala seriju koncerata u Zagrebu. Deo hrvatske javnosti, baš kao i ranije bosanskohercegovačke kada je najavljivan bojkot njene svirke u Sarajevu, poručivao je da pevačica nije poželjna, da je njena muzika šund i kič i "ispod hrvatskog nivoa"...

Foto: ATA images/M. M.

 

 

Posle tih koncerata, dok su Breni sve kosti na nogama još bile cele, jedni su oduševljeni što je masa uglas pevala njen hit „Jugoslovenka“, a drugi su bili besni i smatrali su da je to nečuveno.

Naravno, pojavile su se i stare priče o starim fotografijama Lepe Brene u uniformi iz perioda rata u Jugoslaviji. Manje u medijima, ali više u (polu)privatnoj režiji na društvenim mrežama gde su komentatori "revnosno" podsećali šta Hrvati ne smeju da zaborave.

Javili su se i hrvatski generali koji su potpisali saopštenje u kojem navode da je Brena uvredila njihovu državu, a kao razlog iznose to što su zastave SFRJ viđene u publici i činjenicu da je pevačica nosila vojničku uniformu za vreme rata u Bosni.

- U Zagrebu se 14. i 15. decembra 2019. dogodilo javno sramoćenje hrvatskog naroda i Republike Hrvatske. Fahreta Jahić Živojinović, poznatija kao Lepa Brena, održala je u Zagrebačkoj areni koncert na kojem je bacila u trans obožavatelje njenog lika i „dela“. Je li to ista ona Lepa Brena koja se naslikavala u Brčkom za vreme velikosrpske agresije u maskirnoj uniformi neprijateljskih formacija koje su jurišale na Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, razarale gradove i sela, ubijale nevine ljude? Sudeći po ikonografiji u dvorani, zasigurno jeste. Ko je odgovoran za ovu blamažu usred hrvatskog glavnog grada? Ko se to igra s našim nacionalnim dostojanstvom? Ko izlaže ruglu našu teško stečenu državu? - piše u tekstu pod naslovom „Nacionalna sramota u hrvatskome glavnom gradu“, koji su napisali penzionisani generali Ivan Tolj, Ivan Kapular, Marinko Krešić i Mile Ćuk.

Šta se zapravo krije iza dve fotografije Lepe Brene u vojničkoj uniformi?

Operacija Brčko 1993. i spašavanje oca

- U Brčko sam došla po svoje roditelje, javili su mi da mi je familija u velikoj opasnosti. Rat je uveliko buktao, dobila sam informaciju da će biti streljani, pogubljeni... Nisam birala ni mesto, ni vreme, ni način, niti šta ću i kako ću se obući. Tog istog dana sam otišla za Brčko. Taj snimak postoji niti je ikakva tajna. Da li biste vi otišli i spasili nekoga svog u takvoj situaciji? Ostavila sam svoje tada jednogodišnje dete i otišla sam sa longetom na nozi pošto sam se oporavljala od preloma. Da to nisam uradila ceo život bih imala povređenu i tešku savest i sigurno više nikada ne bih zapevala - ispričala je svojevremeno Brena i dodala:

 

 

- O prigovorima da sam nosila vojnu uniformu, mogu da kažem da sam treći deo filma "Hajde da se volimo" snimala u Keniji u toj istoj "uniformi". To je zapravo jedan safari komplet koji mi je kostimografkinja kupila u Italiji i sa kojom sam snimila i pesmu "Tamba-lamba". Svi znaju da je Lepa Brena apolitična osoba. Nikada nisam volela što se to desilo u bivšoj državi, ali je tada bilo pametnije ćutati. 

Brena u uniformi drugi put - na glavi crvene beretke

Drugi put kada je Lepa Brena snimljena u uniformi je za snimanje spota "LJubav je" iz 1996. godine, kome je potom iz Vojske Srbije zabranjeno emitovanje. 

Foto: Jutjub printskrin

 

 

- Pesmu je napisala Marina Tucaković, a naša želja je bila da napravimo jednu antimilitarnu numeru. Spot je režirao Dejan Milićević, a te uniforme koje smo nosili, kao i statisti koji su glumili, nisu nikakve "Crvene beretke", tačnije nemaju veze sa tom jedinicom. Dobili smo i sugestiju da se ne objavljuje taj spot jer Brena nikada nije bila za rat. Samo je jednom emitovan na TV "Pink" - objasnila je Brena.

Foto: ATA images/A. Ahel

 

 

- Nikada mi neće biti jasno zašto se Vojska Jugoslavije stidela spota s Lepom Brenom. Tek što se dva dana emitovao na Pinku, stigao je dopis iz Generalštaba u kome se strogo zabranjuje dalje prikazivanje. Šteta.... Mogao je to biti spot za sva vremena. U njemu Brena maršira sa specijalnom jedinicom, peva u kasarni, vojnici oko nje vežbaju. Čak ni ja nemam taj spot u arhivi - ispričao je jednom prilikom Dejan Milićević.