Izvor:Foto: D. Milovanović

"KADA DOĐU U ORDINACIJU VEĆ SU ZA KISEONIK": Ispovest lekara

Izvor: Nportal

06.02.2022.

21:20

MEĐU zaraženima od korona virusa dominantno prisutan je Omirkon soj. Iako ne pruža dramatičnu sliku kada je reč o zadržavanju pacijenata na bolničkom lečenju, važno je na vreme otići kod lekara, odmah po pojavi prvih simptoma, kako bi se izbegle sve moguće dalje zdravstvene komplikacije.

Dr Nela Mitić, pneumofiziolog iz Bora, naglašava da je vakcinacija najače oružje u borbi protiv ove virusne infekcije, a da bismo se sačuvali od zaražavanja neophodno je i poštovati epidemiološke mere. Ona ističe da su pacijenti najviše grešili sa upotrebom antibiotika na svoju ruku i kasnim odlaskom kod lekara.

- Svi oni koji su se sami lečili od kovida, na kraju su u teškom stanju dolazili u bolnicu. Iako je reč o retkim slučajevima, ne smemo zanemariti da se i to dešavalo. Bilo je slučajeva da se ne jave odmah lekaru kada dobiju prve simptome, sede kući i odugovlače sa odlaskom u kovid ambulantu gde se obavljaju prvi pregledi - kaže Mitićeva.

Ona naglašava da je uglavnom reč o nevakcinisanim osobama koje su u strahu od bilo kakve posete lekaru.

Kad se jave lekaru već su za kiseonik i bolnicu

- Imali smo pacijente koji se jednostavno plaše svakog odlaska kod lekara, ali i one što misle da sami sve najbolje znaju. Takvi kad dobiju terapiju protiv virusa u kovid ambulanti, oni ne piju te lekove. Dešavalo se da im lekar napiše antivirusnu terapiju, oni to odbace i ne uzimaju redovno ili čak nikako, jer ima dosta tableta koje treba da popiju. S takvim pacijentima je najteže raditi, oni smatraju da ti lekovi ne pomažu, već piju antibiotike koje su ranije koristili i za koje "pouzdano znaju da deluju".

- Bilo je i slučajeva da od propisane terapije uzimaju samo antibiotik koji im je prepisao doktor, ali ne uzimaju ostale antivirusne lekove. Kod nekih vidimo da ima kutiju antivirusnog leka ali da nije koristio lek. Kada se stanje pogorša i takvi pacijenti završe na bolničkom lečenju, oni su već u težem stanju i moramo da ih uključimo na kiseonik. Imaju visoku temperaturu, otežano dišu, i tu već treba da se uključi i antibiotska i antivirusna terapija, i sve ostalo što koristimo pri lečenju i zahtevaju intezivno praćenje - dodaje naša sagovornica.

(Blic)

Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".

Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".