NAJVEĆI POŽAR U ISTORIJI Kako se zapalilo 10% kopna Zemlje?
08.02.2022.
17:46
POSLEDNJA naučna istraživanja pokazuju da su u prošlosti požari bili mnogo češći i obimniji nego što možemo i zamisliti. Pre 12.800 godina neki od takvih progutali su čak 10 odsto površine Zemlje.
Vatrena stihija bila je po svom obimu slična onoj kada su dinosaurusi nestali, a najverovatnije su je pokrenuli fragmenti komete prečnika 100 kilometara.
Oblaci pepela i prašine koji su nastali posle pokrenuli su mini ledeno doba, zbog kojeg je planeta postala hladnija tokom narednih 1.000 godina.
- Hipoteza je da se velika kometa raspala i da su njeni delovi pali na Zemlju i izazvali katastrofu - kaže Adrijan Melot sa Univerziteta u Kanzasu, koji je koautor studije.
Veliki broj različitih hemijskih elemenata - ugljen-dioksid, nitrati, amonijak i druga jedinjenja – ukazuju da je neverovatnih 10 odsto kopnene površine Zemlje (oko 10 miliona kvadranih kilometara) progutano vatrom.
Da bi objasnili prošlost, naučnici su prikupili veliki broj geohemijskih i izotopskih markera sa više od 170 lokacija širom sveta.
Jedan od glavni markera su nivoi polena, koji ukazuju da su zimzelene šume borova odjednom nestale i zamenjene šumama topola – vrsti koja lako raste na neplodnom tlu.
Biljke su nestajale, izvori hrane postali oskudniji, a glečeri koji su se povlačili ponovo su počeli da dobijaju na masi.
LJudska rasa morala je da se prilagodi surovijim uslovima, a populacija je tokom tog perioda značajno opala.
(Science Alert)
Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".