POKUŠAJ KRAĐE KENGURA U BG ZOO VRTU Šta traže krijumčari?
10.02.2022.
12:32
SLUČAJ mladunca lava koji je pobegao s privatnog imanja u Budvi upozorava na mnogo veći problem – nezakonitu trgovinu divljim, egzotičnim vrstama u Evropi. Beogradski Zoo vrt imao u svojoj istoriji imao je takvih pokušaja.
Nedavno je region obišla i vest da su u zološkom vrtu na Paliću nestala četiri mladunca lava, a da je potom vrlo brzo u Severnoj Makedoniji otkriveno nezakonito leglo. Ipak, nije dokazano odakle ti lavići u privatnom vlasništvu Makedonca, a nadležni u Palićkom zološkom vrtu su, pak, tvrdili da je mužjak pojeo mladunce koji su se tamo rodili.
Javnost je uzbunila letos i fotografija tigra koji je snimljen u kavezu na trajektu koji je plovio sa Hvara u Split. Ubrzo se oglasio i ugostitelj i vlasnik ZOO vrta iznad grada Hvara koji je istakao da je životinja privremeno bila kod njega.
Na meti kradljivaca životinja inače bili su i stanovnici Beo Zoo vrta. Tako je 2009. godine pokušana krađa dva kengura, od kojih je jedan kengur kidnapovan. Životinja je uspela da pobegne kradljivcima, ali je nastradala na ulici kada je pregažena kolima.
Iste godine policiji je prijavljena krađa pitona i kajmana u Zoo vrtu. Tada su otpuštena trojica radnika, a neki zaposleni su medijima tada rekli da je u vrtu uginulo devet foka i oko 20 kengura, kao i da su muflone odvozili kamioni novopazarske registracije.
Kada je reč o ovom aktuelnom slučaju u Crnoj Gori zna se da je mladunče lava nestalo poslednjeg dana januara 2022. godine između budvanskih naselja Lapčići i Marković. Tako bar kažu u tamošnjoj policiji. Istog dana su javili da je lavić pronađen, ali iz Agencije za zaštitu životne sredine Crne Gore su to demantovali i saopštili da od mladunčeta nema još ni traga.
Koliko je lavić star ne zna se sigurno, ali se pominju informacije da je ima između četiri i osam meseci i da je težak između 40 i 60 kilograma.
"Počeće da jede mačke, pse i ljude"
Ono što stvara paniku među ljudima je činjenica da lavić neće još dugo biti lavić i da će kroz dva meseca znatno porasti, a samim tim predstavljati pretnju po druge životinje i ljude.
Darko Saveljić iz Agencije za zaštitu životne sredine Crne Gore je upozorio da će odbegla životinja za "dva, tri meseca početi da jede pse, mačke, ljude".
- Mi se iskreno nadamo da će lavić biti uskoro pronađen jer je sam u divljini već danima. Ovo nije njegovo prirodno stanište i nije nikada trebalo da se u njemu nađe. U pitanju je divlja životinja i to sa sobom nosi određene rizike, po lokalne vrste, a potencijalno i po čoveka. Pošto je po svemu sudeći, iz zatočeništva, verovatnije je da priđe ljudima jer zapravo nije navikao na divljinu, a s druge strane ima smanjen strah od ljudi jer je već s njima bio u kontaktu - kaže Snježana Malić - Limari iz WWF Adrije.
Saveljić ističe da je agencija došla do saznanja da se u zaleđu Budve nalazi mladunče lava, a da je upravo Agencija ta koja izdaje dozvole za uvoz i izvoz, i dozvole za držanje, piše 24sedam.
- Mi smo pogledali našu dokumentaciju, takva životinja nije prijavljivana Agenciji da je prelazila granice Crne Gore.
Svi u potragu, a i Budvani da pregledaju dvoriša
U potragu za odbeglim mladunčetom lava uključeno je oko 60 osoba među kojima su volonteri, pripadnici Centra za zaštitu i proučavanje ptica, policija, vatrogasci i lovci na području Maine, Pobori, Markovići.
I građanima Budve je rečeno da pregledaju svoja dvorišta, za "ne daj Bože." Očekuje se i dolazak jednog od retkih balkanskih stručnjaka za krupne mačke koji će biti uključen u potragu narednih dana.
Ovaj slučaj zabrinuo je i Svetsku organizaciju za zaštitu prirode (WWF) jer je lav navodno u privatnom vlasništvu stranog državljanina smeštenog u Budvi, a kao što smo već pomenuli ne postoje podaci o njegovom uvozu, što ukazuje na to da je u zemlju najverovatnije ušao nezakonitim putem.
U organizaciji WWF Adria kažu da ne čudi ovako nešto jer su Balkanske zemlje često područja tranzita divljih vrsta između Azije i Afrike.
Lava podvaljuju kao tigra
- Što se tiče velikih mačaka, vrlo često se radi o tigru (nedavno se govorilo o slučaju protivzakonito prevoza tigra s Hvara u Split). Međutim, lav je takođe vrlo popularna životinja i često se događa da se njegovi delovi kao što su kosti i kandže lažno prodaju kao tigrovi. Osim toga u zemljama Balkana se često trguje i domaćim vrstama, ponajviše pticama i vodozemcima.
U ovoj organiziaciji ističu da je krijumčarenje životinja četvrta najunosnija aktivnost organizovanog kriminala na svetu, nakon trgovine ljudima, drogom i oružjem, ali da joj se ne pridaje onoliko značaja koliko je potrebno da se uspešno suzbije.
Naša sagovornica Snježana Malić - Limari kaže da su krijumčari izuzetno domišljati u svojim nelegalnim aktivnostima, jer je ovo izuzetno profitabilno, a opet postoji shvatanje da nije toliko rizična koliko neke druge forme organizovanog kriminala.
Zarada 4,4 milijarde
Prema podacima Europola ova kriminalna grana godišnje generiše preko 4,4 milijarde evra na svetskom nivou.
- Bilo je na primer slučajeva krijumčarenja ptica u kojima su krijumčari bojili pticama perje da ne bi bilo moguće da se prepozna da je u pitanju zaštićena vrsta. Bitno je osnažiti institucije i postojeći sistem tako da mogu da prate i uspešno otkrivaju ove aktivnosti - ističe ona i dodaje da najčešće bivaju uhapšeni pojedinci. ali da se lanac trgovine životinama retko kada prekine.
- U kriminal mogu biti uključeni oni koji jure profit, ali i oni koji se bore za opstanak. Slučajevi poput ovog jasno potvrđuju da su zločini protiv divljih vrsta ozbiljan problem i u našem regionu. Ovaj lavić nas sve upozorava da moramo hitno da delamo jer su sistemska rešenja dugotrajan proces, a ugrožene vrste nemaju mnogo vremena - kažu naši sagovornici.
(Blic)
Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".