Izvor:Foto: Jutjub printskrin

EVO KAKO SU UŠLI U LEGENDU: Deset tajni grupe Aba

Izvor: Nportal

06.03.2022.

09:37

O grupi Aba ne treba puno trošiti reči jer su njihova dela večna. Ovo su deset stvari koje sigurno niste znali ali koje potvrđuju onu izreku "legende nikad ne umiru".

1. Ime benda i kavijar


Iako ime grupe predstavlja akronim imena članova benda (Agneta, Bjorn, Beni, Anni-Frid), reč "Abba" je već postojala kao deo zaštićene intelektualne svojine jednog švedskog brenda. U pitanju je istoimena švedska firma osnovana 1838. koja se bavila proizvodnjom kavijara i drugih ribljih proizvoda. Članovi benda su dobili dozvolu od ove firme da koriste naziv u komercijalne svrhe.

2. Odeća i porezi

"Abba" je, između ostalog, bila poznata po svojim odevnim kombinacijama koje su tokom 70-ih bile tretirane kao drugačiije, jedinstvene, a ponekada i kao kič. Pravi razlog tome bila je želja članova benda da budu vizuelno upečatljivi. Važno je napomenuti da su ova želja i kreativnost benda bile delimično potpomognute zakonom o porezu u Švedskoj. Naime, prema tadašnjem zakonu odeća koja nije bila upotrebljavana svakodnevno nije bila na na koji način oporezivana od strane države. Iako su članovi benda imali reputaciju redovnih i savesnih platiša poreza, ova rupa u zakonu omogućila je članovima benda da smanje ukupan porez i ostvare veću dobit.  

3. Nacionalnost članova


Iako se "Abba" predstavlja kao švedski bend važno je napomenti da nisu svi članovi benda Šveđani. Ani-Frind Lingstad, poznatija kao riđokosa pripadnica benda, potiče iz norveško-nemačke porodice. Rođena je u Norveškoj ali se kasnije, tokom detinjstva, zajedno sa majkom preselia u Švedsku. 

BloombergAdria.com

 

4. Renomirani režiser spotova


Dobar deo "Abinih" muzičkih spotova režirao je švedski režiser po imenu Lase Halstrom koji je 1988. dobio oskara za film "Moj pasji život" (eng. My life as a dog) i 2000. za film "Pravila kuće" (eng. The Cider House rules). 

5. Najvažniji rekordi


Godine 1976. i 1977, bend doživljava tada nezampćene uspehe i postavlja rekorde. Televizijska emisija snimljena za potrebe australijskog "Kanala 9" bila je, u Australiji, gledana više u nego sletanje na Mesec iz 1969-te. Bend je godinu dana kasnije dva puta nastupio u londonskom "Rojal albert holu" koji prima 12 000 posetilaca, dok je broj pisanih zahteva za štampanje dodatnih karata bio tri i po miliona. I pored veoma posećenih nastupa i rasprodatih koncerata, tokom perioda aktivnog bavljenja muzikom, "Abba" nikada nije zauzela prvo mesto na američkim top listama. Situacija je ostala nepromenjena sve do 2008. kada je objavljena kompliacija "Abinih" pesama korišćenih za film "Mama mia" koji je izašao iste godine.

6. Dodatni poslovi


Godine 1973, članovi benda su učestovovali u reklami kompanije "Semper" koja se bavi proizvodnjom hrane za bebe. U reklami je, pored članova benda, učestvovla ćerka Benija i Agnete koja je tada bila beba.   

BloombergAdria.com

 

7. Sovjetski honorari


Sredinom 70-ih godina "ABBA" je doživela veliku popularnost i u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza. Usled nemogućnosti da prime honorar u rubljama, zbog embarga zapadnih zemalja prema SSSR-u, menadžment benda je sa sovjetskim kolegama ugovorio isplatu honorara u povrću, nafti i biberu.

8. Švedski gigant


Kasnih 70-ih "Abba" postaje najpopularniji bend na svetu koji potiče van zemalja engleskog govornog pordučja. To je značilo i veliki komercijalni uspeh čija se veličina merila stotinama miliona dolara. Interesantan podatak je da je "Abba" krajem 70-ih bila ekonmoski jači izvozni brend Švedske od "Volvoa"- poznatog proizvođaća autbomobila.  

9. Suze i smeh članova benda


Životi članova benda imali su svoje svetle i manje svetle trenutke. Ani-Frind je bila prinuđena da zajedno sa svojom majkom napusti Norvešku zbog činjenice da joj je otac bio pripadnik Hitlerovih SS jedinica. Ona je godinama živela u uverenju da je njen otac mrtav, da bi zenitu slave saznala da je on ipak živ. Godine 1992. postaje princeza udajom za nemačkog princa Hajnriha Rojsa. Ostale članove benda pogađala je činjenica da zbog dugih turneja nisu provodli dovoljno vremena sa svojom decom. 

10. "Abba" živi i kroz druge muzičare


Iako bend ne postoji od 1982, njegova popularnst ne prestaje. Godine 2005, Madona, nakon pregovora sa članovima benda, izdaje pesmu "Hung up" koja kao osnovu ima pesmu "Gimme, gimme, gimme".  Tri godine kasnije objavljen je prvi deo filma "Mamma mia", dok je drugi deo filma koji se bazira na hitovima benda objavljen u julu 2018-te. 

(Nacionalna geografija)

Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".

Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".