OTKRIVEN STAKLENI MOZAK: Evo o čemu se radi
17.03.2022.
19:41
KAKO stvari stoje, ni skoro 2000 godina kasnije otkrića iz lavom i pepelom zatrpanih Pompeje i Herkulanuma, ne prestaju da nas fasciniraju.
Od kada je Vezuv eruptirao u avgustu 79. godine, gradovi koje su progutali lava i pepeo do danas su neiscrpan izvor istraživanja.
Kako stvari stoje, šeezdesetih godina prošlog veka u ruševinama Herkulanuma pronađeno je telo čoveka koji se ugušio u vulkanskom pepelu. Taj slučaj ne bi bio neobičan da kod u ostacima lobanje ovog čoveka nije pronađeno sjajno crno staklo. Do zaključka da se zapravo radi radi o mozgu došli su italijasnki istraživači sa Napuljskog univerziteta Federiko II, a istraživanje je objavljeno u časopisu The New England Journal of Medicine.
A evo i šta se zapravo desilo.
Mnogi naučnici tvrde da je tkivo mozga, koje je sagorelo na ekstremno visokoj temperaturi, podvrgnuto procesu koji se naziva vitrifikacija. Prilikom arheoloških iskopavanja, veoma retko se može pronaći moždani tkivo, jer se ono brzo razgrađuje, u pojedinim slučajevima tkivo može donekle biti sačuvano jer se masti iz tkiva pretvaraju u glicerol soli i masnih kiselina i - postaju sapun.
Međutim, u ovom slučaju, tkivo je izloženo toliko visokoj temperaturi, možda čak i 520 stepeni Celzijusa, da je postalo vitrifikovano. Vitrifikacija je inače postupak u kom se supstance izlaganjem veoma visokim temperaturama, pretvaraju u staklo.