Izvor:Foto: Jutjub printskrin/ABC News In-depth

GLOBALNA AGERA: "Pandorini papiri" potresaju svetski vrh

Izvor: Nportal

04.10.2021.

14:15

AFERA "Pandorini papiri" trese svet. Milioni dokumenata procurelih iz agencija za osnivanje ofšor kompanija otkrivaju da je 330 javnih zvaničnika širom sveta, među njima i iz našeg regiona, pa i iz Srbije, povezano sa ofšor računima. Poreske oaze često su korišćene za tajno pomeranje novca i prikrivanje stvarnog imetka.

Evropska komisija ističe da je zaintersovana za borbu protiv izbegavanja plaćanja poreza, na svim nivoma, ali da nije u poziciji da daje komentare ili deluje u bilo kom konkretnom slučaju koji se navodi u "Pandora papirima". EK poziva nacinalne vlasti i pravosidene sistem da reguju u konkretnoim slučajevima.

Nešto ranije je Međunarodi konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ) koji, između ostalog, finansira i jedan od fondova DŽordža Soroša, objavio „Pandorine papire“ o navodnoj umešanosti niza svetskih lidera u ofšor šeme. Spominje se preko 35 aktuelnih i bivših političara, kao i oko 300 službenika iz oko 100 zemalja.

- Pozivamo nadležne vlasti na nacionalnim i regionalnim nivoima da reaguju po pitanju individualnih slučajeva, a njihove pravosudene sitemi da ispune svoje obaveze po ovom pitanju - kaže portparolka EK, Dana Spinat.

Povodim "Pandorinih paira" koje otkrivaju tajne off šor poslove velikog broja najviših zvaničnika iz 90 zemlja širom sveta, među kojima su i premijer Češke, Andrej Babiš i nekadašnji komesar EU, DŽon Dali, u Briselu kažu da se "ne bave se pojedinačnim slucajevima", a da im je "teško da daju sveobuhvatni odgovor" kada je reč o bilo kakvim dokazima o učešću ovih ljudi u navedenim aktivnostima.

Navodi se da je u pitanju "međunardona istraga spolja" koju EU prati sa interesovanjem jer se bavii pitanjima koje su za Brisel od velike važnosti.

U EK dodaju da oni rade na jačanju zakonodavstva unutra EU kako bi se obezbedili najviši standardi transprentnosti i pravičnosti poreskih sistema na čemu kaođe insitiruju i u međunaordnoj saradnji sa parnerima.

- Borba porotiv zlobutrebe i izbegavanja poreskih obeveza sada bitnija nego ikada kako bi se troškovi nastali kao posledica pandemoje Kovid-19 ravnomerno podelili među poreskim obveznicima i time ojačao privredni opravak - zaključuju u Komsiji.

U Briselu dodaju da je EU veoma napredoivala prethodnih godina u oblastii poreskih zakona kako unutar EU 27 tako i u saradnji sa partnerima širom sveta, kao u borbi protiv pranja novaca.
 

(Tanjug)

Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".

Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".