TURCI ŽESTOKO NAPALI SEVER SIRIJE Poginulo najmanje 17 osoba
17.08.2022.
09:06
U TURSKIM vazdušnim udarima na položaje režimskih snaga na severu Sirije, posle sukoba turskih snaga i kurdskih boraca tokom noći, poginulo je 17 osoba, saopštila je ta nevladina organizacija.
- Sedamnaest boraca je poginulo u turskom vazdušnom udaru na položaj sirijskog režima (...) u blizini turske granice u selu Jarkali, zapadno od Kobanea, saopštila je Sirijska opservatorija za ljudska prava (SOHR).
- Ne znamo da li su to pripadnici režimske vojske ili kurdski borci koji kontrolišu to područje - rekao je direktor SOHR-a Rami Abdel Rahman.
Zvanična sirijska novinska agencija Sana potvrdila je smrt najmanje tri sirijska vojnika i ranjavanje još šestoro, pozivajući se na vojni izvor.
- Svaki napad na poziciju koju drže naše oružane snage naiće na direktan i trenutan odgovor na svim frontovima - dodala je Sana.
Žestoki sukobi
U utorak su izbili žestoki sukobi između Sirijskih demokratskih snaga (SDF) predvođenih Kurdima i turske vojske, koja je pojačala svoje bombardovanje nakon napada na njen položaj na turskoj strani granice, saopštio je SOHR. Ankara je izvestila da je njen vojnik ubijen u kurdskom napadu na tursku teritoriju.
U kontranapadu je "neutralisano 13 terorista", navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane Turske, koje dodaje da se operacija u tom području nastavlja.
U saopštenju SDF ističe da je „turska vojna letelica“ izvela „dvanaest vazdušnih udara na položaje sirijske vojske u pograničnom području zapadno od Kobanea“. Bilo je "žrtva" u vazdušnim napadima, rekao je portparol SDF-a Farhad Šami, bez detaljnijeg objašnjenja. SDF tvrdi da je najmanje 13 njenih boraca poginulo u turskim napadima od jula.
Kurdi kontrolišu sever Sirije
Kurdske snage kontrolišu veći deo severoistočne Sirije, razdvojenu u ratu koji je izbio 2011. godine i koji je godinama postajao sve komplikovaniji zbog umešanosti brojnih grupa i mešanja stranih sila poput Turske. Oko pola miliona ljudi je poginulo u sirijskom ratu, a milioni su raseljeni.
Snage sirijskog režima raspoređene su poslednjih godina u oblastima koje kontrolišu kurdske snage u blizini turske granice, u okviru sporazuma o zaustavljanju turskih prekograničnih ofanziva protiv kurdskih boraca koje Ankara smatra teroristima.
Turska, koja je pokrenula niz operacija u Siriji protiv kurdskih snaga i grupe Islamska država (IS) 2016. godine, od maja preti velikom ofanzivom protiv Kurda na severoistoku Sirije.
Turska je od početka rata podržavala pobunjenike i žestoko se protivi sirijskom predsedniku Bašaru al Asadu. Ali prošle nedelje, ministar inostranih poslova Mevlut Čavušoglu pozvao je na pomirenje između sirijske vlade i opozicije, što je razbesnelo pobunjenike i podstaklo antiturske proteste. Čavušoglu je u utorak ponovio da sirijski pobunjenici i režim u Damasku treba da se "pomire".
Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".