OVO SMO PILI KAO MALI: Ne slutite koliko je zdravo (RECEPT)
21.10.2022.
12:30
TOKOM hladnih zimskih dana, naše majke su nam kuvale ovaj divni napitak
Salep je fini, topli, slatki napitak idealan za hladne zimske dane, poreklom sa Bliskog istoka. U naše krajeve je došao još u doba Turaka, a njime smo se sladili kao deca tokom zimskih meseci.
Salep u prahu je osušeno, mleveno korenje nekoliko vrsta divlje orhideje (ili samo gomolj orhideje).
Kod nas se salep priprema od osušenog, samlevenog i prerađenog gomolja Običnog kaćuna (Orchis morio).
Pripema salepa, od livade do čaše, teče ovako: gomoljke se vade, peru od zemlje, očiste od opni i kratko prokuvaju, najbolje u surutki. Zatim se suše prvo na vazduhu, potom u sušnici, dok ne postanu skoro kristalno prozirne, potom se seckaju u prah, proseju i čuvaju na suvom.
Instant salep sa samo zalije vrelom vodom jer u njemu su već svi potrebni sastojci. Čisti salep je nešto skuplji, od 50 gr. se dobije 3 litra ovog ukusnog napitka.
Priprema se na sledeći način:
Sastojci:
1 l vode (ili mleka)
1 kašika salepa u prahu
šećer, cimet ili đumbir
Kašiku salepa u prahu pomeša sa čašom mlake vode da ne bude grudvica. Kad voda u šerpi uzavri, dodati šećer, prokuvati kratko vreme, pa dodati umućeni salep. Kuvati na umerenoj temperaturi dok se ne dobije gušća, pomalo sluzava tečnost. Sipa se u staklene čaše ili šolje, pa se po površini pospe prah đumbira ili cimeta.
Koristi se i kao sredstvo za lečenje upala sluznice creva i želuca, a posebno kod raznih vrsta stomačnih problema.
Salep oštećenu sluzokožu probavnog trakta oblaže zaštitnim slojem koji sprečava daljnja oštećenja i omogućava oštećenim mestima da se oporave. I ne samo da omogućava nego i učestvuje u zaceljivanju sluzokože, jačanju sluzokože, funkcionalnosti sluzokože probavnog trakta.
(Srbija Danas)
Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".