KO JE KRSMANOVIĆ? Diler klana i učesnik atentata na Đinđić
07.03.2023.
13:42
Član Zemunskog klana, Dušan Krsmanović (44) je od danas na slobodi.
Krsmanović (44) je bivši pripadnik zemunskog klana, koji je jedan od optuženih za ubistvo premijera Zorana Đinđića. Uhapšen je u akciji "Sablja", a prvostepenom presudom bio je osuđen na 30 godina zatvora, ali mu je odlukom Apelacionog suda kazna smanjena na 20 godina.
Na suđenju je izrazio kajanje, zbog "svega što ga je dovelo u situaciju u kojoj se našao". Zbog tog "priznanja" stizale su mu pretnje njenu i njeogoj porodici, zbog kojih se i nalazio u zatvoru u Sremskoj Mitrovici, a ne u Požarevcu gde su svi ostali.
- Priznao sam i nisam štedeo ni sebe ni druge. Ne želim da se branim time da sam nevin. Osećam se krivim i sud me ispravno proglasio krivim, ali kazna nije primereno odmerena. Ne tražim ni ponovno suđenje niti ukidanje presude - naveo je Krsmanović u pisanoj žalbi, koju je pročitao sudija izvestilac Zoran Savić.
Krsmanović je rekao da je za vreme i posle atentata "osećao krivicu što je protiv svoje volje učesnik u ubistvu Đinđića". On je ponovio da su sva ubistva koja se stavljaju na teret zemunskoj grupi naredili ili Spasojević ili svedok saradnik LJubiša Buha Čume, a da su ih izvršili svedoci saradnici Dejan Milenković Bagzi, LJubiša Buha Čume, Miladin Suvajdžić zvani Đura mutavi, kao i "Mamica, Kum, Sale, Kreza i Limun".
Glavni diler
Dušan Krsmanović je dilovao drogu za Zemunce koju je dobijao od Dušana Spasojevića, kome je to donosio Bagzi iz inostranstva.
Dušan je bio glavni diler klana, ispod sebe je imao čitavu mrežu momaka koji su dilovali po Beogradu. Krsmanović je priznao da je učestvovao u ubistvu Đinđića, njegovo zaduženje je bilo da prati i javlja kretanje premijerovog vozila.
Prema optužnici, Dušan Krsmanović, nalazio se u Nemanjinoj ulici, odakle je javljao dolazak kolone vozila sa premijerom. Detaljno je opisao događaje vezane za neuspele pokušaje ubistva Đinđića na Kopaoniku, kod hale "Limes" i na sam dan ubistva. On je rekao da je razlog za ubistvo Đinđića, što je čuo od Spasojevića, preuzimanje vlasti, jer je očekivao da će posle toga premijer, kako je rekao, "biti Nebojša Čović, a predsednik Srbije Vojislav Koštunica".
Razlog atentata
Kao razlog za ubistvo Đinđića jeste najava borbe protiv organizovanog kriminala, postavljanje specijalnog tužioca, kao i Đinđićeva odluka da Srbe isporučuje Hagu, kao i to što se pojavio svedok saradnik LJubiša Buha Čume, koji je mogao da raskrinka Dušana Spasojevića i Milorada Ulemeka.
Govoreći o svom ulasku u ovu kriminalnu grupu 2000. godine, Krsmanović je rekao da nije u Spasojeviću video kriminalca, jer je čuo da on obezbeđuje Mila Đukanovića u vreme poseta Beogradu i da radi za crnogorsku Državnu bezbednost.
Prema njegovim rečima, Spasojević mu je posle 5. oktobra rekao da su Zoran Đinđić i Čedomir Jovanović na njegovoj strani, kao i većina iz DOS-a, te da će dobiti i legitimacije iz DB-a.
On je, takođe, naveo da je puška za ubistvo Zorana Đinđića uzeta iz JSO, a da je sa nje izbrisan broj, da je u vreme ubistva bio u Nemanjinoj ulici i da je čuo dva pucnja.
dluku da premijer bude ubijen iz snajpera, prema Krsmanovićevim rečima, doneo je Dušan Spasojević. Svedočio je da se Spasojević susretao sa Acom Tomićem, šefom vojne bezbednosti.
BONUS: NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI
(Mondo)
Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".