Izvor:Foto: Novosti

NISU IMALI POMOĆ: Dečaka iz Srbije opekla meduza u CG

Izvor: Nportal

27.07.2023.

12:20

OVOG leta meduze stvaraju velike probleme turistima na brojnim svetskim destinacijama. Međutim, shodno pričama naših čitalaca, situacija nije nešto bolja ni na crnogorskom primorju. Naime, Đorđe Matković iz Minhena, koji ovih dana boravi na plažama Herceg Novog, ispričao nam je da je krajnje zabrinjavajuće i porazno da nadležni za brigu o privatnim plažama nemaju uz sebe sve potrebno za pomoć ljudima, a prvenstveno deci kada ih meduze opeku.

Uz poruku u kojoj nam je detaljno opisao čemu je sve svedočio prethodnih dana, poslao nam je i fotografije dečka koji je, nažalost, imao blizak susret sa meduzama.

- Obraćam se medijima zbog aktuelnog događaja kojem sam prisustvovao na plaži bivšeg hotela "Boka", poznatoj i kao plaža "Bijela vila", u Herceg Novom. U sredu, 26. jula 2023, nešto iza 18 časova jedan dečko je pred mojim očima stavio masku za ronjenje na glavu i kupao se u plićaku te plaže namenjene deci. Nakon 10-15 minuta sam primetio da dečak na leđima kraj desnog pazuha ima oveću crvenu mrlju. Upitao sam njegovu majku šta mu se desilo, "ujed insekta" reče mi ta žena - počinje priču naš čitalac Đorđe.

Kako kaže, ta "dijagnoza" mu je bila sumnjiva, te je pozvao dečka da ga bliže pogleda.

- Imao sam šta videti: dečak je imao na leđima masivne opekotine od meduze! Rekao sam to roditeljima i uputio ih da pođu do zakupca/čuvara plaže koji ima sanitetski materijal. Vratili su se pokunjeni - protiv opekotine od meduze nije imao ništa... Petočlana porodica turista iz Srbije (otac, majka, dva sina i ćerka) se spakovala i otišla da sinu nabavi sredstvo protiv opekotina. Pre nekih deset dana se na istom mestu dogodila ista stvar jednom dečaku koji nije imao ni tri godine. NJegova majka je zbunjeno gledala u njegov članak levog stopala dok joj ja nisam ukazao još i na opekotine na grudima i bedru te noge - dečko je imao susret u istom plićaku sa meduzom! - kaže nam Đorđe.

BloombergAdria.com

Istakao je i to da se pre nekoliko sedmica kupao sam na plaži "Žalo" kraj Gradskog pristaništa  u Herceg Novom, te je tada kraj sebe video nešto što mi je ličilo na trulu breskvu.

- Uhvatio sam to rukom da bacim daleko od sebe. Neprijatno sam se iznenadio kada sam ustanovio da je to - meduza! Malo me ispeckala po prstima, ništa naročito. Isekao sam plastičnu flašu, njom uhvatio meduzu i odstranio je sa plaže. Pokazao sam je i turistima i opomenuo da se paze. Jedna devojka mi je pokazala da je kraj velike stene na plaži još jedna meduza u moru. Ta je bila bitno veća od prve - jedva je stala u flašu od 1,5 litar.

Šta raditi kad vas ujede meduza?

Najpre pažljivo pogledajte ožareno mesto i očistite ga pincetom. Zatim taj deo tela potopite u vruću ali ne i vrelu vodu (temperatura ne sme da pređe 45 stepeni Celzijusovih) ili ga tuširajte, sve dok bol ne popusti, a to može da traje od 20 do 45 minuta. Potom ugroženi deo kože dvaput dnevno mažite hidrokortizonskom kremom (0,5-1%) ili mašću. Dobrim se pokazao i gel aloe vere. Doduše, neki stručnjaci smatraju da vruća voda nije neophodna, već da bi opeklinu valjalo isprati morskom vodom (nikako običnom) ili, pak, sirćetom. U slučaju da koristite sirće ili morsku vodu, onda ožareno mesto ispirajte barem 30 sekundi. Nakon toga uklonite pipke sa kože pincetom, pa iziritirani deo kože potopite u vruću vodu, oko 45 minuta, kako je već rečeno. Ako vam topla voda nije dostupna, bol ublažite stavljanjem nečeg hladnog, uz napomenu da led ne smete da prislonite direktno na kožu.

Naravno, sve ovo važi u slučaju da vas nije napala meduza sa jakim otrovom, pogotovo blizu oka, ili da nemate otežano disanje. U suprotnom, nemojte ništa da preduzimate sami, već smesta potražite stručnu medicinsku pomoć.

Takođe, pokazalo se da su neke radnje i „recepti“ nakon što vas ožari meduza beskorisni ili barem nedovoljno delotvorni, a tu spada: struganje opekline, njeno ispiranje ljudskim urinom, tretiranje alkoholom, etanolom ili amonijakom, trljanje peškirom, snažno umotavanje zahvaćenog dela zavojem...

Narednog dana mi je jedan dečko - (Rus ili Ukrajinac) pokazao još jednu meduzu u plićaku plaže. I nju sam odstranio. Personal plaže "Žalo" će to sigurno potvrditi. Donekle razumem da mediji na primorju nerado javljaju i pišu o temi meduza. Ne žele uspaničiti
turiste i nauditi ugostiteljstvu. Ali da se ama baš ništa ne preduzima da se turistima, pogotovo deci, ukaže pomoć kada zadobiju opekotine... - priča Đorđe zabrinuto.

BloombergAdria.com

Kako je rekao, poznato mu je da zakupci plaža u Španiji moraju da u koferu sa prvom pomoći imaju i sprej sa penom za brijanje, jer meduza opeče sa svojom otrovnom kiselinom, a pena za brijanje koja je hemijski bazična to neutrališe.

- I soda bikarbona to može da neutrališe, sirće takođe. Oblog tople vode od 45°C tu takođe pomaže. Lekari bi morali znati šta sve može da neutrališe, a odgovorni za plaže bi MORALI propisati da zakupci plaže moraju u svom koferčetu za prvu pomoć imati neko propisano sredstvo protiv opekotina meduze. Kutija sode bikarbone, pena za brijanje ili flašica sirćeta stvarno nisu neki veliki izdatak! - poručio je Đorđe M.

Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".

Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".