Izvor:Foto: Profimedia

VEČITA DILEMA: Koje mrlje prati toplom, a koje hladnom vodom

Izvor: Nportal

09.10.2023.

22:50

VAŽNO je znati kako efikasno ukloniti mrlje sa svoje odeće i površina, evo nekih saveta.

Topla voda ili hladna voda? Sirće ili soda? Tapkanje, ne trljanje, zar ne? Od kojeg je materijala uopšte napravljena ova majica? Samo su neka od pitanja koja si postavimo nakon što zaprljamo odeću.

Šta je mrlja?

Čudno pitanje, ali iako svi znamo kako mrlje mogu izgledati, teže je opisati što su. Mrlja je promena boje ili oznaka koja se može jasno videti na drugoj površini ili materijalu. Mrlje su uzrokovane hemijskim i fizikalnim interakcijama dva različitih materijala, a većina mrlja dolazi u dve verzije – na bazi ulja i na bazi vode.

Mrlja na bazi vode je ona koja dolazi od pića i većine tečnosti, kapljica od sečenja voća i bilo koje druge materije koja se prvenstveno sastoji od vode. Masna mrlja je mrlja od sosa, masnoća ili prskanja ulja, većine hrane, odnosno materije koje imaju nisku koncentraciju vode. Postoje neke mrlje, poput onih od mastila, vina, čokolade, ruža za usne ili boje, koje su kombinacija i koje bi s obzirom na to moglo biti teže ukloniti, naročito ako imaju određenu boju.

BloombergAdria.com

Kao što se razlikuju mrlje, tako se razlikuju i metode kojima se uklanjaju, uključujući temperaturu vode kojom se čiste, kao i sredstva koja se koriste.

Na primer, mrlja na bazi ulja ne sme se čistiti vodom jer to može samo pogoršati situaciju, isto kao što nam prvi pokušaj uklanjanja mrlja ne sme uvek biti sa sodom. Mrlje na bazi ulja često zahtevaju hemijsko čišćenje kako bi se njeni tragovi u potpunosti uklonili, ali ako ćete mrlju isprati kod kuće, najvažnija je temperatura vode koju koristite!

Topla voda

Ako zaprljate nešto belo ili svetle boje, ili ako je nešto jako prljavo, topla voda je jedino rešenje. Na primer, pelene i donje rublje uvek treba prati u vrućoj vodi, zbog njihove boje i velike potrebe za dezinfekcijom, koju topla voda omogućuje. Vruća voda je vrlo efikasna u uklanjanju mrlja jer bolje aktivira deterdžent za veš od hladne vode, a takođe u potpunosti otapa deterdžente u prahu, čineći ih efikasnijima. Kao što je već spomenuto, mrlje na bazi ulja često je potrebno odneti na hemijsko čišćenje, ali ako želite da ih operete kod kuće, uvek koristite toplu vodu. Vruća voda je takođe dobra za mrlje u boji, na primer čokolada ili crno vino.

BloombergAdria.com

Problem s korišćenjem tople vode na odeći u boji je taj što može povećati verovatnoća da će se odeća obojiti ili da će boje izblediti. Nadalje, vruća voda može učiniti odeću podložnijom skupljanju, naročito ako je predmet do vune ili bilo koji drugi osetljivi materijal.

Topla voda možda ne omogućuje isti nivo dezinfekcije kao vruća voda, ali je obično prikladna za uobičajene odevne predmete, kao što su farmerke i odeća od veštačkih tkanina. Prednost tople vode je u tome što može očistiti vašu odeću bez opasnosti od skupljanja ili puštanja boje.

Hladna voda

Hladna voda se može koristiti za bilo koju vrstu mrlja, s različitim efektima, ali postoje neki mrlje koje bi se trebalo uklanjati i tkanine koje treba prati samo u hladnoj vodi. Za početak, svaku mrlju na osetljivom odevnom predmetu, kao što je vuna, svila, saten ili ručno obojene tkanine, treba ukloniti hladnom vodom.

BloombergAdria.com

Osim toga, ako je mrlja na bazi belančevina – što uključuje krv, jaja, mleko (mlečni proizvodi), dezodorans, lepak – treba je ukloniti hladnom vodom. Ako koristite vruću vodu, mogli biste da efikasno „skuvate“ proteine, još više ih vežete za tkanine i učiniti ih gotovo nemogućim za uklanjanje.

Još neke mrlje koje bi trebalo da uklanjate hladnom vodom su na primer džem, kafa, čaj, urin, hrana za bebe, boja.

Ako niste sigurni koju temperaturu vode koristiti, uvek je najbolje koristiti hladnu vodu, jer su šanse da ćete oštetiti odevni predmet vrlo male. Iako se pranje odeće hladnom vodom ne preporučuje ako želite da temeljno dezinfikujete svoju odeću, ovakvo pranje će smanjiti vaš račun za struju, sporije istrošiti odeću i sprečiti bilo kakvo skupljanje ili uništavanje odeće, piše "Krstarica".