NPortal

Izvor:Foto: Profimedia, Javno vlasništvo/Vikipedija

ATENTAT NA LINKOLNA Greška telohranitelja i glumac ubica FOTO

Izvor: Nportal

28.05.2024.

14:25

AMERIČKI predsednik Abraham Linkoln doživeo je atentat na današnji dan davne 1865. godine od čijih posledica je ubrzo preminuo.

DŽon Vilks But bio je dobro poznati glumac i špijun Konfederacije iz Merilenda. Iako nikada nije stupio u Vojsku Konfederacije imao je kontakte sa tajnom službom Konfederacije. Godine 1864. But je smislio otmicu Linkolna i planirao je da traži zamenu za oslobađanje zarobljenika.

Nakon što je 11. aprila 1865. slušao Linkolnov govor o planovima da se robovima da pravo glasa, odlučio je da ubije predsednika.

Kada je saznao da predsednik, njegova supruga Meri i komandant vojske Julisiz S. Grant nameravaju da posete Fordovo pozorište, But i saradnici su smislili plan da ubiju potpredsednika Endrua DŽonsona, državnog sekretara Vilijama H. Sjuarda i generala Granta.

Dana 14. aprila, na Veliki petak, bez glavnog telohranitelja, Varda Hila Lamona, Linkoln je krenuo u pozorište na predstavu "Our American Cousin". U zadnji tren Grant i supruga su odlučili da otputuju u Filadelfiju umesto na predstavu.

BloombergAdria

BloombergAdria.com

 

Linkolnov telohranitelj, DŽon Parker, napustio je pozorište tokom pauze i sa Linkolnovim kočijašem otišao u obližnju kafanu Star na piće. Nečuvani predsednik sedeo je u loži na balkonu.

But je iskoristio trenutak, prišunjao mu se s leđa i oko 22:15, nanišanio Linkolnovu glavu otpozadi i iz neposredne blizine ispalio jedan metak, smrtno ga ranivši. Oficir Henri Ratboun je istog trena napao Buta, koji je pobegao usput ranivši oficira.

BloombergAdria

BloombergAdria.com

 

Vojni hirurg Čarls Lil koji je sedeo u blizini u pozorištu priskočio je u pomoć Linkolnu. Ranjeni Linkoln je jedva disao i bio je gotovo bez pulsa. Lekar je ustanovio da je ranjen u glavu, a ne kako se prvobitno pretpostavljalo uboden u rame.

Linkoln je prenesen na drugu stranu ulice u kuću Petersen.

Šesnaesti predsednik SAD preminuo je u 07:22 15. aprila 1865, posle devetočasovne kome. NJegovo telo pokriveno zastavom po kišnom vremenu preneli su u Belu kuću, gologlavi oficiri, dok su sve crkve u gradu zvonile.

Inače, But bekstvo je umalo osujetio major Henri Retbon. Kad se ovaj bacio na njega, But ga je ubo.

Prva dama, Meri Tod Linkoln i Retbonova verenica koje su se takođe nalazile u loži su ostale nepovređene. Prilikom bekstva But je skočio na pozornicu i tom prilikom je podigao nož i navodno uzviknuo „Ovako uvek sa tiranima!“ (lat. Sic semper tyrannis!), koja se pripisuje Brutu.

Jedino je But uspeo u svojoj nameri te večeri. Pauel je izvršio atentat na Sjuarda, ali je on, iako teško ranjen, uspeo da preživi. Atzerod nije imao hrabrosti za atentat na DŽonsona, i umesto toga je čitavo veče proveo u opijanju.

But je uspeo da pobegne i stigne do severne Virdžinije, gde se sakrio na lokalnoj farmi duvana. Tu ga je potera i pronašla 12 dana kasnije.

NJegov saučesnik, Dejvid Herold se predao, dok je But odbio poziv da se preda. Vojnici su zbog toga zapalili ambar u kojem se krio.

Narednik Boston Korbet je Buta smrtno ranio, hicem u vrat. Vojnici su ga preneli iz zapaljenog ambara na verandu kuće. Tada je navodno izgovorio reči: „Recite mojoj majci da sam umro za otadžbinu.“ nakon čega je ubrzo i preminuo.

But je ostao upamćen kao simpatizer Konfederacije i žestok protivnik ukidanja ropstva i predsednika Linkolna Loading video