Izvor:Foto: EPA

KAKO SE IZBORITI SA SMRADOM DUVANA: Deset efikasnih trikova

Izvor: Nportal

29.10.2024.

16:12

PREMA podacima Agencije za zaštitu životne sredine, preostali mirisi dima nisu samo neprijatni, već su i nezdravi.

Jedan miris u stanu koji razgledate, može vam otkriti da li su prethodni stanari bili pušači ili ne. To je zato što zapaljene cigarete oslobađaju dimne molekule prekrivene malim količinama katrana i ulja. Dok cigarete gore, te sitne čestice lepe se za površine na koje slete, poput tepiha, zavesa, prozora i nameštaja. Rezultat? Žute ili smeđe fleke na zidovima i plafonima i neprijatan miris koji je teško, a ponekad i skupo ukloniti.

Bilo da se selite u stan ili kuću, ili ste voljni da se rešite cigareta i njihovog dima zauvek u svom domu, predstavljamo vam deset saveta kako u tome da uspete.

BloombergAdria.com

 

1. Temeljno očistite sve

Ustajali mirisi duvana mogu se uvlačiti u mnoge skrivene uglove u vašem stanu. Počnite otvaranjem svih prozora. Ako imate prenosive ventilatore, postavite ih ispred prozora kako bi pomogli u cirkulaciji svežeg vazduha kroz prostor.

Onda je vreme za čišćenje: poprskajte podove, zidove, prozore i plafone mešavinom polovine vrele vode i polovine sirćeta. Za jako izražene mirise cigareta možete koristiti rastvor od četvrtine šolje sirćeta, pola šolje sode bikarbone, pola šolje amonijaka i vrele vode. Temeljno operite sve tvrde površine, uključujući kuhinjske i kupatilske ormariće, kao i radne ploče.

Sve što se može oprati u mašini za pranje veša, poput zavesa, posteljine i navlaka za sofe, ubacite u veš mašinu i dodajte pola šolje sirćeta. Pošto UV zraci sunca mogu neutralisati mirise dima, okačite sve napolju da se osuši ako je moguće. Za druge meke predmete poput tepiha koje ne možete prati u mašini, debeli sloj sode bikarbone može pomoći da upije mirise preko noći. Soda se može usisati sledećeg dana. Pazite da kasnije bacite kesu iz usisivača.

BloombergAdria.com

 

2. Upotrebite talog kafe ili sodu bikarbonu

Strategijski postavite činije napunjene ovim sastojcima na ključna mesta gde miris dima najviše zaostaje, poput pepeljara, uglova zadimljenih prostorija ili na vrh nameštaja koji lako upija mirise, poput sofa i tapaciranih stolica. Ostavite ih tamo najmanje 24 sata kako bi apsorbovali ostatke dima. Ili napunite veliki lonac sirćetom i stavite da provri na šporetu. Smanjite toplotu i dozvolite pari da podigne mirise iz prostora.

3. Iznajmite paročistač

Ako se selite ili imate veći stan, možda je korisno očistiti površine oštećene dimom paročistačem, kako biste brzo pokrili veći prostor. Koristite mašinu na svim tvrdim površinama, a zatim obrišite preostalu vodu suvim briskom ili čistim krpama.

BloombergAdria.com

 

4. Zamenite sijalice

Verovali ili ne, sijalice u vašem stanu su verovatno takođe upile miris cigareta. To znači da će svaki put kad uključite svetlo, nikotinski ostaci plutati kroz prostoriju — na isti način na koji rade mirisi ili difuzori eteričnih ulja.

5. Prekrečite stan

Krečenje zidova pomoći će u uklanjanju preostalih mirisa dima. Pored toga, prekrivaće i sve preostale žute ili smeđe mrlje. Možete kupiti temeljnu boju koja blokira mirise kako biste dodatno smanjili sve mirise koji ostaju. Nanesite je pre bojenja.

Nikada nemojte farbati zidove koji prethodno nisu očišćeni. Mrlje i mirisi dima će se ponovo pojaviti kroz boju za nekoliko nedelja.

BloombergAdria.com

 

6. Očistite ili zamenite filtere klima uređaja

Ako vaš stan ima centralni klima uređaj ili grejanje, filteri u vašem sistemu mogu zadržati čestice dima i nastaviti da cirkulišu miris. Očistite ili zamenite filtere kako biste osigurali da ne duvaju zagađen vazduh po vašem prostoru. U jedinicama s prozorskim klima uređajima, zamenite filtere ili ih temeljno očistite sapunom i vodom kako biste uklonili sve ostatke.

7. Koristite prečišćivač

Investiranje u prečišćivač vazduha s HEPA filterom je odličan način za poboljšanje kvaliteta vazduha u vašem stanu. HEPA filteri su dizajnirani da uklone sitne čestice, uključujući one od dima. Stalno korišćenje prečišćivača vazduha može pomoći u hvatanju preostalih čestica dima, ostavljajući vazduh čistijim i svežijim.

8. Operite prozore i roletne

Čestice dima prianjaju na staklo i prozorske tretmane. Operite prozore i okvire prozora rastvorom sirćeta i vode ili sredstvom na bazi amonijaka. Ako vaš stan ima roletne, očistite svaku letvicu vlažnom krpom ili ih uklonite i potopite u kadu sa sapunom i vodom. Ovo će pomoći u eliminaciji svih ostataka dima na prozorima i roletnama.

BloombergAdria.com

 

9. Koristite aktivni ugalj

Aktivni ugalj je još jedan odličan apsorbent mirisa koji može pomoći da izvuče mirise dima iz vazduha. Možete ga pronaći u većini prodavnica kućnih potrepština ili prodavnica za kućne ljubimce. Postavite ugalj u plitke činije i rasporedite ih po različitim delovima stana. Najbolje deluju u zatvorenim prostorima poput ormara ili manjih prostorija gde je miris dima najjači.

10. Operite ili zamenite oštećene tkanine

Ako neki od vaših materijala — poput zavesa, tepiha ili tapaciranog nameštaja — i dalje mirišu na dim, operite ih s jakim deterdžentom. Ako pranje ne eliminiše miris, možda ćete morati da ih zamenite. Tkanine mogu duboko apsorbovati dim, a ponekad je jedino rešenje zamena predmeta.