Izvor:Foto: Shutterstock, Profimedia

Verenik je ostavio, a ona mora da vrati prsten od 70.000$

Izvor: Nportal

09.11.2024.

19:25

Vrhovni sud Masačusetsa presudio je u petak da žena mora svom bivšem vereniku da vrati verenički prsten vredan 70.000 dolara.

Sud je stao na stranu Brusa DŽonsona u njegovoj višegodišnjoj pravnoj borbi sa bivšom partnerkom Karolinom Setino u pokušaju da povrati dragocene ostatke njihove veze nakon što je on otkazao venčanje.

Prilikom donošenja presude, sud je rekao da ažurira način na koji pristupa tužbama za povrat prstenja i pridružio se modernom trendu država koje smatraju da su verenički prsteni pokloni koji se moraju vratiti davaocu bez obzira na krivicu.

Advokat Karoline Setino, Nikolas Rozenberg, rekao je da je presuda razočaravajuća i da je ideja vereničkog prstena kao uslovnog poklona zasnovana na zastarelim shvatanjima. DŽonsonov advokat je odbio da komentariše slučaj, prenosi index.hr.

BloombergAdria.com

 

Tužbe posle raskinutih veridbi

Tužbe kojima se traži vraćanje prstenova poslednja su vrsta parnice za raskid veridbi koju su američki sudovi priznali, nakon što su države 1930-ih počele da ukidaju tužbe za emocionalnu nevolju koje su žene ranije mogle da podnesu kada je bračni zavet bio poništen.

Većina država je u početku sledila pristup koji je usvojio sud u Masačusetsu 1959. godine, prema kojem je davalac vereničkog prstena imao pravo na povraćaj novca samo ako nije kriv za poništenje. Taj princip je upravljao sporom nižeg suda između DŽonsona, penzionisanog inženjera u Simensu, i Setina, bivše nastavnice.

DŽonson je otkazao venčanje sa Setino 2017. godine, nakon što je video da šalje poruke drugom muškarcu i posumnjao da ima aferu. Setino je negirala DŽonsonove navode i kaže da su ona i taj muškarac prijatelji decenijama.

DŽonson je 2018. tužio Setinovu i tražio da vrati prsten od 70.000 dolara sa kojim ju je zaprosio, ali je sudija presudio da je on lagao o aferi i da je kriv za njihov raskid. Apelacioni sud je poništio odluku, što je dovelo do žalbe Višem državnom sudu.

Advokat Karoline Setin je zatražio od suda da izbegne pristup „izrazito rodnog“ tretiranja prstena kao poklona koji zavisi od braka i umesto toga sledi Vrhovni sud Montane, koji je 2002. usvojio pristup bez povratka.

Sud je odbio da to učini, a sudija Dalila Argaez Vendlandt je navela "skoro univerzalno shvatanje vereničkog prstena kao poklona uslovljenog naknadnim brakom".