BEŽI ŠUMSKIM PUTEVIMA: Detalji potrage za Alijom
12.11.2024.
08:19
Mnogi se pitaju kako Alija Balijagić beži srpskoj i crnogorskoj policiji.
"Postoji mnogo ilegalnih puteva u graničnim pojasevima Crne Gore i rešenje tako velikog problema zahteva izradu strategije i hitnu posvećenost cele države i Vlade", kazao je predsednik Internacionalne policijske organizacije (IPO) i magistar bezbednosti Ivan Pekić. Poručio je da su granični prelazi u Crnoj Gori prilično zapušteni te da je neophodno zaposliti više službenika Uprave policije.
"Taj problem bi se mogao rešiti zapošljavanjem dodatnog kadra u Upravi policije, posebno sada sa izmenom Zakona o unutrašnjim poslovima. Moram da naglasim da granične prelaze čuvaju službenici Fronteksa. Naši granični prelazi su prilično zapušteni i nisu usaglašeni sa evropskim standardima. To je slučaj posebno na severu Crne Gore, gde trenutno imamo problem sa Alijom Balijagićem koji izuzetno dobro poznaje taj teren. Više od 16 dana jedan starac nam se nalazi u bekstvu i izmiče bezbednosnim službama dve zemlje", poručio je Pekić.
Nakon dvostrukog ubistva u bjelopoljskom selu Sokolac, osumnjičeni Alija Balijagić je, prema tvrdnjama policije, pobegao u Srbiju i to šumskim putevima u pograničnom pojasu između opštine Bijelo Polje i Brodareva. Ovo bekstvo pokrenulo je pitanje ilegalnih puteva na graničnim prelazima širom Crne Gore kao jedan od gorućih problema koji decenijama opterećuju bezbednosni sistem.
Ekipa "Pobjede" obišla je nekoliko spornih područja na samoj granici između Srbije i Crne Gore. Na ovom planinskom terenu, utabani su šumski putevi kojima se, sudeći po tragovima, i dan-danas prolazi automobilima ili manjim kamionima.
Ipak, ono što posebno zabrinjava je to što u ovom pojasu ne postoji nijedan pokazatelj ili simbol koji bi ukazao da ste prešli na teritoriju druge države. U ovoj zoni postoje desetine seoskih puteva kojima je moguće preći granicu, a da praktično niste ni svesni, jer izuzev pokazatelja na "Google Maps" nema znaka da li se nalazite u Srbiji ili Crnoj Gori.
Ovakvo stanje na crnogorskim granicama nameće nedvosmisleno pitanje - kako se država bori sa ovim problemom i šta čini kako bi ga suzbila, jer je reč o rutama koje služe za brojne nezakonite radnje, uključujući šverc i krijumčarenje ljudima.
Nelegalni prelasci
Na granicima sa susednim državama postoji bezbroj putnih pravaca kojima se zaobilaze zvanični carinski prelazi, a najviše, ih je, prema zvaničnim podacima, u opštinama Rožaje, Berane, Andrijevica i Plav. Najveći problem predstavljaju nelegalni granični prelazi na severu Crne Gore koji vode prema centralnoj Srbiji i Kosovu.
Kada je u pitanju jug zemlje, postoje najmanje dva nelegalna puta koja vode ka Albaniji. Ukoliko se žele zaobići granični prelazi prema Hrvatskoj koriste se putevi preko brda Ilinica ili Studeno, koji izlazi na Vitaljinu, kao i preko Ravnog Brijega, odnosno sela Dubravka ili Mrcine.
Iz Crne Gore se prema Bosni i Hercegovini ilegalno najčešće prelazi preko pet do šest puteva, koji vode iz više opština. S druge strane, najmanje dva ilegalna puta prema Bosni i Hercegovini vode iz pravca Nikšića. Jedan je preko sela Crkvice kuda se stiže do Bileće, a drugi put je Grahovo - Nudo - Aranđelovo, koji vodi do Trebinja.
U Bosnu i Hercegovinu se ilegalno može ući i sa područja Pljevalja. Iz ove severne opštine može se ilegalno i za Srbiju, neobezbeđenim putem preko Jabuke.
(Mondo)