HRVATSKA VOJSKA ČETVRTA U EVROPI: Susedi pazarili HIMARS
13.11.2024.
17:39
POTPREDSEDNIK hrvatske Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izjavio je danas da nabavka osam raketnih sistema HIMARS predstavlja strateški pomak u opremanju i modernizaciji Hrvatske vojske.
- To će napraviti razliku kada govorimo o našim sposobnostima raketne obrane. To su sistemi dalekog dometa, vrlo precizni. Hrvatska je četvrta evropska zemlja koja će imati taj najmoderniji sistem - kazao je Božinović u Varaždinu.
To, kazao je, potvrđuje kakvo poverenje uživaju Hrvatska i njene oružane snage među saveznicima, pogotovo SAD. Božinović je dodao kako je sistem, pre svega, namenjen da odvrati svakog potencijalnog agresora na Hrvatsku.
Osvrnuo se i na nedavnu nabavku oklopnih pešadijskih vozila Bredli i istakao da Hrvatska vojska s novim sistemima postaje jedna od najmodernijih u Evropi.
- Na to smo posebno ponosni i to nam je posebno bitno u vremenima za koja znamo da su prepuna sigurnosnih izazova i rizika. Vlada tu ništa ne prepušta slučaju, Ministarstvo odbrane tu ništa ne prepušta slučaju. Modernizacija Hrvatske vojske je proces koji mora biti kontinuiran, kako više ne bi došli u situaciju da moramo nadoknađivati godine u kojima se nije ulagalo - naveo je Božinović, prenela je Hina.
Pogledajte kako izgleda raketni sistem HIMARS:
KARAKTERISTIKE:
Posada: vozač, nišandžija i šef odeljenja
Težina vozila: 10.886 kg
Maksimalna brzina vozila: 85km/h
Domet raketa: od 2km do 300km
Ispaljivanje raketa: pojedinačno ili sve
Sistem za upravljanje vatrom uključuje video, kontrolu sa tastature, gigabajt memorije programa i globalni sistem pozicioniranja (GPS). Računar za upravljanje vatrom omogućava da se vatrene misije izvode u automatskom ili ručnom režimu.
Rakete višecevnog raketnog sistema, pored standardne MLRS rakete, HIMARS je sposoban da lansira celu MLRS familiju raketa, uključujući raketu proširenog dometa, raketu za vežbanje smanjenog dometa i sve buduće varijante. višecevni raketni sistem visoke pokretljivosti nosi jedan paket od šest MLRS raketa ili jednu raketu vojnog taktičkog raketnog sistema (ATACMS).
RAKETE MLRS:
- MLRS raketa proširenog dometa (ER-MLRS) poboljšava osnovni domet M26 od 32 km na više od 45 km i zonu uticaja za 107%.
- GMLRS većeg dometa, sa dometom većim od 70 km.
RAKETE ATACMS:
Pre nego što pogodi metu raspršuje se u vazduhu i detonira pri udaru.
- Block I (isporučuje 950 protivpešadijske/antimaterijalne podmunicije M74 veličine bejzbola do dometa preko 165 km.)
- Block IA (GPS navođena raketa dometa 300km sa 300 protivpešadijske/antimaterijalne podmunicije. Projektil, sa bojevom glavom sa jednim rafalom, prvi put je upotrebljen kao podrška operaciji Iračka sloboda u martu i aprilu 2003).
BORBENA UPOTREBA:
- 14. februara 2010. godineu Avganistanu su dve rakete ispaljene iz jedinice HIMARS
- 2015. godine, vojska Sjedinjenih Država je otkrila da je rasporedila HIMARS u Irak , ispalivši najmanje 400 raketa na Islamsku državu.
- U januaru 2016, Lockheed je objavio da je HIMARS dostigao 1 milion operativnih sati sa američkim snagama, postigavši stopu operativne spremnosti od 99 procenata.
- U oktobru 2016, HIMARS su bili stacionirani na aerodromu Kajarah Zapad, oko 65 kilometara južno od Mosula, učestvujući u bici za Mosul.
- 24. maja 2018. u napadu HIMARS-a ubijeno je 50 talibanskih boraca i vođa u Musa Kalu, Avganistan. Tri rakete su pogodile zgradu u periodu od 14 sekundi.
- rat u Ukrajini