PEDIJATAR O INCIDENTU: Devojčica popila kiselinu
03.12.2024.
09:01
DUGOROČNE posledice unošenja azotne kiseline su suženje i ožiljci u digestivnom sistemu.
Šesnaestogodišnja devojčica iz Poljoprivredno-hemijske škole u Obrenovcu juče je na času hemije popila azotnu kiselinu. Brzom reakcijom Hitne pomoći prevezena je na kliniku u Tiršovoj, gde su joj lekari pružili neophodnu pomoć. Trenutno je stabilno i van životne opasnosti, ali njeno zdravstveno stanje nastavlja da se prati.
Govoreći o hemijskim svojstvima azotne kiseline i rizicima njenog unošenja, pedijatar Saša Milićević je istakao da je ovo jedno od najopasnijih kaustičnih sredstava.
- Azotna kiselina je izuzetno snažno kaustično sredstvo. To je vrlo jaka kiselina koja se koristi u farmaceutskoj industriji i transportu, a ujedno je i vrlo opasna. Opasnost ne leži samo u njenom unošenju kao tečnosti, već i u njenim isparenjima - kaže on.
Objašnjava da svi koji rade sa ovom supstancom moraju nositi zaštitne rukavice i naočare.
- Azotna kiselina štetno deluje na sve sluznice, kožu i oči. Kada se unese preko organa za varenje, izaziva ozbiljna oštećenja: počev od usana, preko sluznice usta, pa sve do jednjaka i želuca. Čitav digestivni sistem može biti ugrožen. Težina posledica zavisi od koncentracije kiseline, da li je razblažena i u kojoj količini je uneta. Akutno može izazvati perforaciju organa, što može biti smrtonosno. Dugoročno, može izazvati ozbiljne opekotine i komplikacije - objašnjava lekar.
"Svaka sekunda je ključna"
Prema njegovim rečima, brzina reakcije u ovakvim situacijama je od vitalnog značaja.
- Svaka sekunda je ključna. Hitna terapija uključuje primenu antikorozivnih sredstava i stalno praćenje pacijenta. Ako dođe do perforacije unutrašnjih organa, posledice mogu biti ozbiljne, pa čak i smrtonosne. U ovom slučaju, dete je imalo sreću što je urgentna terapija pravovremeno primenjena - rekao je on.
Na pitanje koliko su tri gutljaja azotne kiseline opasna, dr Milićević je bio jasan:
- Da, smrtni ishod je moguć, čak i kod manje količine. Ako je kiselina bila razblažena, situacija je lakša, ali tri gutljaja mogu biti veoma opasna. Srećom, u ovom slučaju dete je trenutno u stabilnom stanju - kaže on.
Međutim, dodaje, i jedan gutljaj, pa čak i samo isparenja, mogu izazvati ozbiljna oštećenja, i da ne postoji "bezbedna" količina ovog sredstva.
- Dugoročne posledice, poput stenoza (suženja organa za varenje) ili stvaranja ožiljaka, mogu se javiti. Nadamo se da se to ovde neće desiti, ali je praćenje pacijenta neophodno i nastavlja se - dodao je.
(Kurir)