Izvor:Foto: Shutterstock

CILJ-POVEĆANJE NATALITETA: U ovoj zemlji se radi 4 dana nedeljno

Izvor: Nportal

09.12.2024.

10:28

GRADSKA uprava Tokija uvela četvorodnevnu radnu nedelju za službenike

Gradska uprava Tokija donela je odluku o uvođenju četvorodnevne radne nedelje za sve službenike kako bi pomogli zaposlenim majkama u podizanju dece i povećali izuzetno nisku stopu nataliteta.

Tokijske vlasti ističu da nova mera, koja počinje u martu sledeće godine, može zaposlenima da obezbedi tri slobodna dana nedeljno. Takođe je najavljena druga mera koja će roditeljima dece od prvog do trećeg razreda osnovne škole omogućiti da zamene deo svoje plate za mogućnost ranijeg završetka radnog vremena, piše CNN.

BloombergAdria.com

 

- Proučićemo radne stilove, osiguravajući da niko ne mora da odustane od karijere zbog životnih okolnosti poput porođaja ili gajenja dece - kaže guvernerka Tokija Juriko Koike.

- Sada je trenutak za Tokio da preuzme inicijativu u zaštiti i unapređenju života, opstanka i ekonomije našeg naroda tokom ovih izazovnih vremena za zemlju - dodala je ona.

Stopa nataliteta u Japanu, koja je već godinama u strmoglavom padu, dostigla je novi rekordni minimum u junu, uprkos naporima vlade da podstakne mlade ljude na brak i osnivanje porodice.

"Sad ili nikad" politika

Prošle godine zabeleženo je samo 727.277 rođenih, a stopa nataliteta (broj dece koju žena ima u životu) pala je na novi minimum od 1,2, prema japanskom Ministarstvu zdravstva, rada i socijalne pomoći. Za stabilnost populacije potrebna je stopa fertiliteta od 2,1.

BloombergAdria.com

 

Japanska vlada provodi niz „sada ili nikad“ politika za obrnuti demografski trend, uključujući podsticanje muškaraca na korišćenje porodiljskih odsustva, dok su druge lokalne vlasti takođe uvele mere za poboljšanje radnih uslova.

Mnogi sociolozi dovodili su u vezu stalni pad nataliteta i nemilosrdnu radnu kulturu Japana, kao i rastuće troškove života. Dugi radni sati oduvek su bili problem za japanske korporacije u kojima radnici često pate od zdravstvenih problema, a u ekstremnim slučajevima dožive i „karoshi“, smrt zbog prekomernog rada.

Kao i u drugim zemljama, žene su često pod pritiskom da biraju između karijere i porodice, ali jedinstvena kultura prekovremenog rada u Japanu čini trudnoću i odgajanje dece posebno izazovnim.

(CNN)