TROUGAO SMRTI: Na ovom mestu NIKAD ne cedite bubuljice
24.12.2021.
12:45
SIGURNO ste mnogo puta čuli da treba da izbegavate istiskivanje bubuljica, bez obzira na to koliko bilo tome teško odoleti. Taj savet, naravno, odnosi se na celo vaše lice, ali lekari kažu da ipak postoji posebno opasno područje. Oni ga kolokvijalno zovu "trougao smrti" s kojeg ruke treba držati podalje.
- Područje lica koje povezuje nos sa uglovima usana smatra se posebno opasnim područjem lica zbog njegove bliske povezanosti sa mozgom - rekao je dr DŽošua Zičner, dermatolog u bolnici Mount Sinai u NJujorku.
Najbolji način da vidite ovaj trougao jeste da ga formirate svojim prstima, spojite vrhove palčeva, a zatim vrhove kažiprsta. Vrh trougla stavite na most vašeg nosa, a baza neka počinje u oba ugla usana i proteže se preko dna vaše gornje usne.
Zašto je opasno cediti bubuljice u 'truglu smrti'?
Izraz "trougao smrti" mogao bi da zvuči pomalo ekstremno kada govorimo o ceđenju bibuljica, ali definitivno ne bi trebalo olako da shvatite pretnju.
- Klinasti sinus naziv je velike vene koja odvodi krv u mozak - kaže dr Zičner. Drugim rečima, infekcija bubuljica na nosu donekle ima jasan put do vašeg mozga.
- Iz tog razloga, svaka infekcija na tom području je malo veći rizik - rekao je dr Alok Vij, dermatolog u Klinici Klivlend.
- U slučaju da cedite bubuljicu i razvije se infekcija, najgori je scenario da se infekcija širi kožom kroz ovaj sinus i ima potencijal da zarazi mozak, pa čak i da se proširi krvotokom na celo telo - kaže dr Zičner.
- Stoga, ceđenje ili dodirivanje bubuljica na tom području nije mudro, niti čupanje dlačica iz nosa na nesiguran način, jer bilo koja od ovih radnji može da omogući bakterijama da uđu u to rizično područje lica. Drugi razlog da držite ruke podalje od te regije je taj što je veća verovatnoća da će na njoj ostati ožiljak - kaže dr Vij.
Postoji li siguran način ceđenja bubuljica?
Dermatolozi su odavno shvatili da njihov savet da se ruke drže podalje od lica neće baš biti saslušan. Dakle, iako se ceđenje bubuljica ne preporučuje, postoji nekoliko načina da bude manje rizično. Pre svega, klonite se bubuljica u području trougla smrti. Kad god posegnete za velikom bubuljicom na nosu, setite se reči lekara da infekcija može potencijalno da zarazi mozak. Ali, ako ste apsolutno odlučni u nameri da to učinite, razmislite kada i kako ćete to učiniti.
- Ako ćete cediti bubuljicu, nemojte to da činiti neposredno pre spavanja kad ste umorni. Razmišljajte o tome kao o sterilnom hirurškom zahvatu - kaže dr. Zičner. Drugim rečima, morate biti pažljivi. Pre nego što krenete u akciju, temeljno operite ruke, preporučuje dr Vij. Isto tako, dodaje da bi trebalo da pazite da područje ispod noktiju bude čisto jer se bakterije tamo dobro skrivaju. Dr Zičner preporučuje sečenje noktiju pre nego što odlučite da uklonite bubuljicu. Zatim svakako očistite kožu lica, a dr Vij ističe nanošenje toplih obloga pre nego što započnete proces.
- Ne bi trebalo noktima da uklanjate bubuljice, kaže dr Zičner. - Umesto toga, primenite ravnomjeran pritisak oko bubuljice, a to bi trebalo da učinite štapićem od vate ili mekim delom vrha prsta. Od najveće je važnosti da znate kada da stanete. Ako ne možete bubuljicu lako da istisnete, prekinite. Posle istiskivanja bubuljica, važno je naneti antibiotsku mast jer su u pitanju otvorene rane.
Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".