Prvi hrvatski mladići oblače vojne uniforme sredinom 2025.
24.12.2024.
08:42
U JANUARU naredne godine, nakon predsedničkih izbora, počeće zakonska procedura za vraćanje obaveznog služenja vojnog roka u Hrvatskoj, a prvi pozivi vojnim obveznicima očekuju se sredinom 2025. godine, saopštilo je danas hrvatsko Ministarstvo odbrane.
Navedeno je i da je Ministarstvo odbrane pripremilo zakonske predloge kojima se reguliše osnovna vojna obuka, kao i druga pitanja u vezi sa njenim sprovođenjem i da će procedura za njihovo donošenje početi u januaru 2025. godine, prenosi Hina.
Pre nego što regruti stignu u kasarnu, Hrvatski sabor mora da usvoji zakone koji regulišu tu oblast, a pošto se hrvatski poslanici ne vraćaju u parlament do sredine sledećeg meseca, regrutacija će početi tek u proleće ili leto 2025. godine, navodi hrvatska agencija.
- Ministarstvo odbrane planira da polovinom 2025. godine prvo uputi regrute na osnovnu vojnu obuku. O detaljima osnovne vojne obuke, kao i civilne službe, javnost će biti obaveštena kada se nacrti zakona budi nalazili u postupku e-konsultacija - saopštilo je hrvatsko ministarstvo.
Resorni ministar Ivan Anušić rekao je u septembru ove godine da su instruktori spremni, a vojni obveznici biće smešteni na tri lokacije, a prema njegovim rečima, potencijal je između 17 i 18 hiljada regruta koji svake godine navrše 18 godina i koji budući kandidati za služenje osnovne vojne obuke.
Vojni rok će trajati dva meseca, a regruti će primati mesečnu naknadu od 900 evra, najavio je ranije ove godine Anušić.
Cena osnovne vojne obuke procenjuje se na nešto manje od pet miliona evra po generaciji, navodi hrvatska agencija.
Aktuelni predsednik Hrvatske, ujedno i vrhovni komandant vojske Zoran Milanović, koji se kandiduje za drugi mandat na predstojećim izborima, nije se izričito protivio vojnom mandatu, ali je zahtevao da se o toj temi razgovara na sastanku Saveta odbrane.
Obavezni vojni rok u Hrvatskoj je zamrznut 2008. godine, s obzirom na to da se većina mladića, pozivajući se na ustavom zagarantovani prigovor savesti, opredelila za državnu službu, navodi Hina.