Istovremeno je u Belorusiji završena velika zajednička rusko-beloruska nuklearna vežba, jedna od najvećih poslednjih godina, u kojoj je učestvovalo oko 64 hiljade ljudi. Tokom vežbe dopremljena je nuklearna municija, a testirani su hipersonični i balistički projektili.
Bivša predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović komentarisala je situaciju na Baltiku i optužbe iz Rusije. Ona je otkrila kako njoj izgledaju ove napetosti i ocenila da je sukob NATO alijanse i Rusije nikad bliži, kao što na momente deluje.
- Sve ove godine, čega se najviše bojim je te eskalacije koja bi izašla izvan svih razmera i u tome ne mora biti čak ni neka namerna odluka. Može se dogoditi jednostavno pogrešna procena ili da je neko pogrešno razumeo naređenje. Dovoljno je da se negde ispali određeni projektil, sruši neki civilni avion ili vojni avion da dođe do eskalacije koja bi nepovratno vodila u jedan širi rat. Mislim da je, da bi bilo vrlo odgovorno razgovarati o svemu tome - kaže Kitarović i nastavlja:
Foto: AA/ABACA/Abaca Press/Profimedia
- Nikako mi se ne sviđaju te pretnje od strane Rusije da će krenuti u vojne akcije u baltičkom području. To je jedno vrlo osetljivo područje zato što se nalazi između Kalinjingrada i same Rusije i nije ga tako lako braniti. Međutim, to je područje NATO saveza i Evropske unije, svakako spada pod član 5 NATO saveza, što znači da bi Rusija neprijateljskim činom na taj način izazvala i ceo NATO savez da reaguje.
Prema mišljenju bivše predsednice Hrvatske, nalazimo se u trenutku najveće napetosti, ne samo između NATO saveza i Rusije, nego uopšteno.
Pročitajte još
- Toliko smo već navikli na te eskalacije u Ukrajini, ali i drugde u svetu da ni ne primećujemo eskalaciju, jedna za drugom i kako se jedno područje povezuje s drugim. Ne samo rat u Ukrajini, već i Bliski istok i ranije uključeni u jednoj i drugoj strani. Kao što znamo, Iran podržava Rusiju i vrlo aktivno dostavlja vojnu opremu Rusiji. Dakle, stvari su se definitivno zakomplikovane i treba postupati vrlo razumno, vrlo oprezno da se ne bi ušlo u neku dalju eskalaciju u kojoj bismo svi, ne samo zažalili, nego i ne bi mogli da preokrenemo.
Foto: Depositphotos/Maksym Yemelyanov
Kolinda je iznela i mišljenje o tome kako bi reagovao predsednik Amerike, Donald Tramp, ako bi se aktivirao član 5.
- Tome prethodi niz drugih postupaka. Znači, za aktiviranje član 5 pre svega su potrebne konsultacije unutar NATO saveza, unutar Severnoatlantskog veća. One se održavaju na poziv države koja je ugrožena ili grupe država koje su ugrožene. Međutim, naravno, zavisi od toga koliko bi stvari eskalirale i da li bi zahtevale odlučujuću akciju. Baltički vazdušni prostor brane NATO snage. Stacionirane su na zemlji i na moru na vodi, što znači da bi automatski bile uključene i u odbranu baltičkog prostora. Ja bih se samo vratila na jedinu situaciju kada je pokrenut član 5, a to je bilo posle napada na SAD 11. septembra 2001. godine. Ne može se spekulisati šta bi neko učinio, ali se zaista nadam da bi predsednik Tramp stao uz bok svim saveznicima i podržao član 5 za bilo koju NATO saveznicu jer NATO nije nešto što predstavlja slabost za SAD. Upravo suprotno, NATO snaži i SAD, bez obzira koliko su SAD disproporcionalno do sada davale kapaciteta u NATO.
- Ono s čime se moram složiti sa predsednikom Trampom, to govorim već niz godina otkako sam bili predsednica, čovek je sasvim u pravu kad kaže da smo se švercovali na američke snage i na američko oružje i da nismo održavali vlastita obećanja, ulaganja u odbrambene sposobnosti, jer najzad svako brani sam sebe i mi branimo sebe i ulaganje u odbranu je ulaganje kao osiguranje. Nadaš se da ti nikad neće biti porebno. Ali mora biti, tu kad je potrebno. Uostalom, odbrana je i najbolje sredstvo odvraćanja - rekla je Grabar Kitarović za RTL danas.