Izvor:Foto: Shutterstock

Ovvaj položaj za spavanje UGROŽAVA zdravlje

Izvor: Nportal

03.08.2024.

07:34

Iako je mnogim ljudima upravo ovaj položaj prilikom spavanja najdraži i najudobniji, može da dovede do neprijatnog savijanja leđa u snu, stavljajući dodatni pritisak na našu kičmu.

Spavanje u velikoj meri utiče na kvalitet života i na to kako se osećamo tokom dana, zato je veoma važno da san bude zdrav i da deluje isceljujuće na organizam.

Većina ljudi ne razmišlja previše o položaju u kojem spava, ali lekari upozoravaju kako bi spavanje u pogrešnom položaju moglo da utiče na kvalitet našeg sna i da stvori probleme s leđima ili kičmom, prenosi Best Life.

Naime, oni tvrde kako je spavanje na stomaku najgori položaj za našu kičmu.

Iako je mnogim ljudima upravo ovaj položaj prilikom spavanja najdraži i najudobniji, može da dovede do neprijatnog savijanja leđa u snu, stavljajući dodatni pritisak na našu kičmu.

"Ovaj položaj stavlja najveći pritisak na mišiće i zglobove vaše kičme, jer izravnava prirodnu krivulju vaše kičme", objašnjavaju lekari Rejmond DŽonatan Hah i Kristofer Ornelas.

"Spavanje na stomaku, takođe, dovodi do toga da spavate s vratom okrenutim na stranu, što može uzrokovati neugodne bolove u vratu i gornjem delu leđa nakon buđenja."

Umesto spavanja na stomaku, oni kao najzdraviju opciju predlažu položaj na leđima.

U nastavku vam dajemo nekoliko predloga kako da unapredite kvalitet sna.

Lezite ranije

Iako se čini očiglednim, o važnosti ranijeg odlaska u krevet neophodno je redovno govoriti. Ako ostanete duže budni, manja je verovatnoća da ćete se probuditi rano osećajući se razbuđeno. Kris Brentner, sertifikovani trener za spavanje, preporučuje odlazak u krevet barem sedam i po sati pre nego što planirate da se probudite:"Ne samo da to pomaže da ispunite dovoljnu satnicu sna već pomaže da se probudite u pravom trenutku tokom ciklusa sna".

Izađite na sunce!

Otvorite sve prozore ili izađite što pre možete jer svetlo daje signale vašem telu da je vreme za buđenje. "To pomaže u ponovnom postavljanju cirkadijanskog ritma i omogućava da se osetite budnim", govori Brantner.

Isplanirajte obaveze rano ujutro

Ako imate poteškoća da se motivišete da ustanete, naterajte se ranojutarnjim planovima:"Ako nemate dobar razlog za ustajanje iz kreveta, postoji mogućnost da jednostavno nećete, ali ako napravite unapred plan za dan koji sledi i uzmete u obzir sve okolnosti, postoji veća verovatnoća da ćete poželeti da započnete dan s pozitivnim načinom razmišljanja", kaže Bejk.

Budite se svakog dana u isto vreme

Što su vaše navike doslednije, to će se vaše telo bolje navići na njih. "Odlazak u krevet i buđenje u isto vreme svakog dana pomaže u regulisanju unutrašnjeg sata našeg organizma što olakšava da uveče zaspite i prirodno se probudite ujutro", kaže Martin Ravls-Mihen,direktor firme za tehnologiju spavanja.