МАМЕ ЧЕКАЈУ УЧЕШЋЕ ЗА СТАН: Који услови се могу очекивати?
27.12.2021.
15:31
ДА би најновије мере за подстицај рађања, које су ушле у измене и допуне Закона о финансијској подршци породицама са децом, могле да се примењују у најкраћем року, требало би да се донесу и подзаконски акти.
С обзиром на то да пропис ступа на снагу већ 1. јануара 2022, остало је још мало времена, а без њих неке одредбе биће немогуће применити. Према слову закона, мајка која жели помоћ државе за куповину или учешће за кредит у куповини стана може да се пријави најкасније годину дана од рођења детета.
Још увек, међутим, није познато који документи ће бити неопходни за подношење захтева, да ли ће постојати ограничење по питању година мајке, као и да ли ће ова мера важити само за прворотке или за све жене које се остваре у овој улози од Нове године па надаље. Остало је, такође, нејасно и да ли ће услов као некада код субвенционисаних државних стамбених кредита бити да мајка већ нема у власништву неку некретнину.
Нема продаје куће 5 година
ДО сада је познато да право на 300.000 динара једнократне помоћи имају само мајке прворотке са српским држављанством и пребивалиштем у нашој земљи, али у изузетним случајевима то може да буде и страна држављанка уколико је дете рођено у Србији, а она има статус стално настањеног лица. Такође се зна и да некретнина неће моћи да се отуђи у наредних пет година без сагласности органа старатељства
- каже Татјана Мацура из Удружења "Маме су закон". - Такође, још није одређено ни колико новца ће добијати из државне касе и од чега ће то зависити. Речено је да ће бити укупно издвојено 10 милијарди динара, али не може да се закључи колико ће то бити у појединачним случајевима.
Она наглашава да у изменама Закона подршка за куповину, учешће у куповини или изградњу за сада није условљено чињеницом које је дете по реду у породици, као да не би требало да буде ни ограничења по питању старости мајке.
Више беба
У НОВЕМБРУ ове године у Србији је рођено 840 беба више него у истом месецу претходне. Републички завод за статистику забележио је лане 4.874 новорођенчади, док их је сада 5.674. Подаци говоре да је током 2021. само још у марту и августу на свет дошло више девојчица и дечака у поређењу са истим периодима 2020
Професорка Географског факултета у Београду Даница Шантић сматра да ће се одлуке Владе о подршци мајкама за прворођене бебе у виду новчане помоћи и станова позитивно одразити на миграције.
- Чињеница је, такође, и да трећина парова у Србији жели децу без обзира на економске услове или стимулацију државе - рекла је професорка.
- У Србији је и даље актуелан тренд да породице планирају да имају двоје деце, а Влада интензивно ради на доношењу одлука како би поспешила повратне миграције, а самим тим и повећала наталитет у Србији. Она наводи, примера ради, да се у марту 2020. године услед пандемије, у Србију вратило око 300.000 људи, најчешће због економских разлога. То су људи у најбољем радном и репродуктивном периоду, тако да они представљају потенцијал који би значио да остане у Србији.
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".