Извор:Фото: Профимедиа

КАКО ЋЕМО ПУТОВАТИ ОВЕ ГОДИНЕ? Нова правила за улазак у ЕУ

Извор: Нпортал

03.01.2022.

10:13

У 2021. години српски туристи су се више бавили прикупљањем неопходних ковид папира и информација у које земље могу да путују, него избором саме дестинације, хотелског или апартманског смештаја, могућих излета...

Док се светом шири нови сој вируса корона, и путници и туристички радници надају се да ће 2022. година бити боља и опуштенија, јер су људи навикли на мере и услове које диригује пандемија, пише Блиц. 

За сада је извесно да ће следеће године бити уведен систем инстант виза или дозвола за путовање у Европску унију, ковид пасоши ће важити девет месеци од друге примљене дозе, а Грци су, барем привремено, увели и обавезан ПЦР тест.

Инстант визе

Извесно је да ће, ако не дође до велеобрта у последњи час, дозвола, инстант виза или такса бити потребна грађанима Србије који буду путовали у ЕУ од средине наредне године, уз сва остала стандардна документа.

Како је саопштено из Брисела, Европски систем за путовања би требало од 2022. да буде оперативан и путници из више од 60 земаља, који су до сада улазили слободно у Шенген зону, мораће да аплицирају за путно одобрење пре поласка.

BloombergAdria.com

Ова пракса већ постоји у САД, Канади и Аустралији, а идеја је потекла 2016. године. Систем је требало да проради још ове године, али је пандемија одложила његову примену.

Према најави, биће "лак, брз и једноставан, обухватиће туристе, пословне људе и друге путнике". У апликацији ће морати да се наведу лични подаци, подаци о пасошу, земља у коју се путује, подаци о криминалном досијеу ако постоји, боравак у ратним подручјима, забране посете одређеним земљама. Подносиоци захтева, стари од 18 до 70 година, услугу ће плаћати седам евра. За малолетнике ће бити бесплатна, а захтев ће слати родитељи. На мејл ће стићи одговор о прихватању захтева. У случају одбијања стићи ће образложење, а могуће је и улагање жалбе.

Александар Сеничић, директор Националне асоцијације туристичких агенција (Јута), каже да се о овим таксама још увек пуно прича, али коначна одлука када ће систем ступити на снагу није донета.

- Било је приче да ће систем ступити на снагу у марту или априлу 2022. Постојао би централни регистар, цена би требало да буде од пет до седам евра и неопходно би било да када се путује први пут у земље ЕУ уради пријава електронски. Тиме се добија могућност путовања наредних неколико година. Не би морало сваки пут слати захтев, већ само први пут. То је замишљени модел којим би се контролисало кретање и имали подаци о онима који улазе и излазе из ЕУ – каже Сеничић и додаје да не мисли да ће то оптеретити људе јер се ради о једнократној обавези за пар година.

Ковид пасоши и правила

Европска комисија усвојила је пре неколико недеља правило којим се период важења сертификата о вакцинацији ограничава на девет месеци, односно 270 дана од пуне вакцинације. Истовремено, усвојена су и правила о координирању сертификата како би се разликовали докази о примљеној примарној вакцинацији од оних који се односе на бустер дозе.

BloombergAdria.com

- Корак да ревакцина важи девет месеци није јасан, јер се не зна да ли се односи на сваку активну вакцину без обзира на то да ли је ревакцина или бустер. То мора да се разјасни, а имамо и проблем са неприхватањем одређених вакцина у земљама ЕУ. На срећу, то се не дешава у нама занимљивим туристичким земљама у летњој сезони, јер Грчка, Шпанија, Италија углавном прихватају све вакцине. Већи је проблем сада са „спутњиком“ него са "синофармом", јер га највећи број земаља ЕУ прихвата, али се надамо да ће се тај проблем решити на територији целе ЕУ - каже Сеничић.

ПЦР за Грчку

Од пре десетак дана за улазак у Грчку па све до 10. јануара 2022. обавезан је негативан ПЦР тест не старији од 72 часа или антигенски тест, не старији од 24 сата. Из Јуте поручују да путовања највише компликују протоколи, јер "не знају шта да очекују за наредну годину".

- Треба водити рачуна да ако се уведе ПЦР, пошто је најскупљи у Србији, инсистирамо да се цена смањи, да не би људи ишли на тестирање у друге земље - каже Сеничић.

Ваучери и враћање новца

Александар Сеничић напомиње да је сектор туристичких агенција због пандемије један од најугроженијих, а нису то само превозници и хотелијери, који су добили бесповратну помоћ.

- Нажалост, туристичке агенције се налазе у великом проблему. Надам се да још увек има простора за разговоре да бисмо реализовали макар оно што смо закључили са људима који су уплатили новац пре две године, а нису га искористили. Влада је продужила рок за реализацију тих аранжмана до краја следеће године, али то није права помоћ. Потребно је агенције подржати финансијски да бисмо били сигурни да ће велика већина дочекати 2023. годину – закључује Сеничић.

Подсетимо, заменски ваучери могу да се искористе до краја 2022, а они који желе поврат новца за нереализована путовања мораће да сачекају 1. фебруар 2023. године.

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".