Извор:Фото: С.Бабовић

ЗАРАЖЕНИ КОРОНОМ МОГУ ГЛАСАТИ Ово су правила за референдум

Извор: Нпортал

15.01.2022.

09:08

НА референдуму који следи, прописане су и епидемиолошке мере на самим бирачким местима.

Да ли сте за потврђивање акта о промени Устава Републике Србије? Питање на које ће грађани Србије у недељу, 16. јануара, одговорити са "да" или "не".

Ипак, не треба заборавити да смо у ситуацији у којој дневно имамо скоро 14.000 заражених вирусом корона, па остаје недоумица да ли ће и како толики број оболелих људи моћи да гласа на предстојећем референдуму за промену Устава?

Члан Републичке изборне комисије Миљкан Карличић за Телеграф.рс наводи да ће и грађани у карантину имати прилику да се изјасне на референдуму.

- Приликом гласања ван гласачког места, у случају да гласач има корону (и мора напоменути да је то разлог изласка или лице које прима обавештење дужно је да пита да ли је због короне) комисија обавезно носи заститну опрему, дезинфикује рукавице (које носе) код доласка и потом при враћању са гласачког места, врши дезинфекцију руку гласача и помагача - наводи Карличић.

Како додаје, гласање у таквој ситуацији биће испред улазних врата.

- Гласање се врши испред испред улазних врата стана/куће. Оболели гласач не сме да има директан контакт са комисијом и гласа искључиво уз помоћ помагача који није оболео од ковида. По доласку са таквог гласања дезинфикује се и материјал - додао је.

Подсећамо да је раније Републичка изборна комисија саопштила да ће предузети све неопходне мере како би се изјашњавање грађана на предстојећем референдуму 16. јануара спровело на најбезбеднији начин.

РИК је тако одговорио на захтев удружења Црта које је тражило да се надлежни изјасне о условима за одржавање републичког референдума, с обзиром на погоршање епидемиолошке ситуације, као и о мерама заштите које ће бити предузете приликом гласања.

У саопштењу РИК-а се наводи да су они припремили Нацрт упутства за спровођење гласања, да је Кризни штаб дао позитивно мишљење.

Нацртом упутства предвиђено је, између осталог, да гласачко место мора бити очишћено, дезинфиковано и проветрено најмање 24 сата пре гласања, опрема која се налази на гласачком месту мора бити дезинфикована најмање 24 сата пре дана гласања, док санитарне просторије на гласачком месту, биће опремљене сапуном, убрусом за брисање руку и кантом за смеће.

Предвиђено је и да на улазу у објекат у којем се налази гласачко место, на видном месту буде истакнут плакат са информацијама о начину спречавања ширења заразне болести ковид-19, као и плакат о обавезном растојању између гласача.

У Нацрту, такође, стоји да ће размак између гласачких кутија бити најмање 1,5 метара, а размак између паравана за обезбеђивање тајности гласања мора такође бити најмање 1,5 метар.

На гласачком месту ће бити обезбеђен размак од минимум 1,5 метра између гласачког одбора као и свих других лица која имају право да бораве на гласачком месту.

Чланови гласачког одбора су дужни да пре и током гласања носе заштитне маске на лицу.

У допису РИК-а стоји да, ако ван гласачког места гласа гласач оболео од ковида 19, има симптоме те болести или му је одређена мера карантина, чланови гласачког одбора све радње прописане за обављање гласања ће вршити испред улазних врата стана, односно, куће у којој борави гласач.

(Телеграф.рс)