ВИШЕ ОД 20 ВЕЛИКАНА Од кога смо се све опростили због короне
03.02.2022.
10:57
ПРВИ случај корона вируса у Србији откривен је 6. марта 2020. године. Ванредно стање проглашено је 15. марта, укинуто 6. маја.
Од тих дана до данас "правила игре" су се мењала, а оболело је више од милион становника наше земље. Забележено је и 13,748 смртних случајева. Међу бројним преминулима од последица короне нашао се и значајан број јавних личности. Корона је однела глумце, спортисте, политичаре, музичаре, лекаре, свештена лица...
Са списка од више од 13,000 преминулих, издвојили смо само нека имена. Међу онима за којима су жалиле све генерације били су Балашевић, Лане Гутовић, Тозовац, Власта, митрополит Амфилохије, патријарх Иринеј... Иако се многих од њих сећамо у годинама пуне снаге, када су бележили своје највеће успехе, у кратком подсећању на познате којима је корона одузела живот, већина их је газила седму, осму, па и десету деценију.
Прву жртву међу јавним личностима корона је однела 1. априла 2020. Реч је уједно о првом потврђеном случају оболелог међу члановима Владе. Тог дана на свој 63. рођендан преминуо је државни секретар у Министарству заштите животне средине Бранислав Блажић. Био је један од оснивача Српске напредне странке и члан председништва СНС.
Митрополит црногорско-приморски Амфилохије Радовић преминуо је од последица корона вируса са 82 године. Упокојио се 30. октобра 2020. године, а десет дана раније тестови су показали да је негативан на вирус. Међутим, ситуација се погоршала дан пре смрти када су се јавиле тегобе са дисањем.
Глумац Иван Бекјарев (74) преминуо је 16. новембра. Био је позитиван на вирус од краја октобра. Тада је саопштено да је обустављено снимање филма "Било једном у Србији".
Неколико дана касније умро је српски патријарх Иринеј Гавриловић (90). Вест да је 45. врховни поглавар Српске православне цркве заражен вирусом стигла је 4. новембра. Хоспитализован је дан касније, а преминуо 20. новембра.
Бубњар Амадеус бенда Бојан Златановић Токан преминуо је од последица корона вируса у 45. години, 24. новембра. Лечен је у Београду. Био је прикључен на респиратор.
Басиста Рибље чорбе Миша Алексић (67) преминуо је 29. новембра. Битку са короном изгубио је на болничком лечњу. Данима пре смрти такође је био прикључен на респиратор.
Од кантаутора Ђорђа Балашевића (68) опростили смо се 19. фебруара ове године. И он је преминуо на болничком лечењу, где је смештен због упале плућа.
Бубњар Драгољуб Ђуричић преминуо је 15. марта у 69. години. Месец дана се борио са вирусом. Био је хоспитализован од 24. фебруара.
Глумац Власта Велисављевић (95) преминуо је 24. марта. Био је два пута вакцинисан, али није успео да избегне и победи корона вирус. Преминуо је у раним јутарњим сатима у болници.
Певач народне музике Предраг Живковић Тозовац преминуо је у уторак, 6. априла у 86. години. У болницу је примљен 5. марта са упалом плућа, у тешком стању. Био је прикључен на кисеоник.
Певач Ђорђе Марјановић (90) такође је једна од жртава вируса корона. Преминуо је на респиратору, 15. маја.
Некадашњи селектор фудбалске репрезентације Илија Петковић умро је 27. јуна у 75. години. Умро је након компликација са чиром. Био је позитиван на корона вирус.
Глумац Милан Лане Гутовић (75) преминуо је 25. августа. Због сумње да је заражен короном примљен је на болничко лечење 13. августа. У последњим данима живота био је прикључен на респиратор.
Једина жена у овим редовима нажалост је Марина Туцаковић (67). Преминула је након тешке борбе са опаком болести 19. септембра. Чланови породице 14. септембра потврдили су информацију да је била заражена корона вирусом.
Глумац Ненад Ненадовић преминуо је неколико дана потом, 23. септембра. Преминуо је у својој 57. години.
Бранислав Бане Анђеловић, оснивач групе "Рокери с Мораву" представљан као Бане Ћора, пошто су сви чланови имали псеудониме који су доприносили оригиналном хумору групе, битку са короном изгубио је у јануару ове године. https://www.youtube.com/watch?v=TnwgLYb_AjM
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".