ЦЕНЕ РАСТУ: За гарсоњеру у БГ двособан стан у Нишу
04.02.2022.
10:28
УПОРЕДО са растом купопродајне цене квадрата станова у већим градовима Србије, све више новца треба издвојити и за закуп некретнина.
Само од септембра, када је скок био очекиван пред школску и студентску сезону, кирија у већим градовима опет је поскупела за три до 15 одсто. Највише у престоници, где је закуп за три године готово удвостручен.
Месечна кирија за најмањи стан у Новом Саду је око 200 евра, Нишу 180, Крагујевцу око 140 евра. Кирија за гарсоњеру у Београду је готово 300 евра, што је, према процени портала који се баве закупом некретнина, готово двоструки скок у односу на године пре короне.
Према подацима оглашених станова на једном специјализованом порталу, за једнособне станове у главном граду у просеку треба издвојити 300, двособне 450, а трособне чак 630 евра. Цене најма у Новом Саду крећу се од 200 за гарсоњере, до око 500 за трособне станове. У Нишу су највећи станови до 360 евра, а у Крагујевцу око 200.
И према огласима на интернету, просечне цене гарсоњера у Београду су до 300 евра, колико су једнособни у Новом Саду, а двособни у Крагујевцу. За једнособне у престоници власници су у просеку тражили 400, а за двособне до 600 евра. У Нишу се гарсоњере крећу до 180 евра, једнособни до 300 евра, а двособни до 350 евра. У Крагујевцу су гарсоњере 130 до 200, једнособни 150 до 300 евра и двособан између 250 и 300 евра.
- Колико је станарина у главном граду велика најбоље показује пример да је најам гарсоњере у Београду за два евра скупљи од закупа двособног стана у Нишу, а за - 86 евра, до цене месечног изнајмљивања двособног стана у Крагујевцу - каже агент Јасмина Гаврилов Дражић. - Раст цена погађа не само оне који живе у тим градовима и изнајмљују станове, већ и оне који због факултета или посла желе да се преселе у други град.
Мајка студенткиње Љиљане, Наташа Јовановић из Аранђеловца каже за "Новости" да се уверила у папрену станарину у главном граду. После вишемесечне потраге једва је успела да пронађе одговарајући стан на Лединама.
- Све боље и ближе лоакције су прескупе, издају се свакакве шупе за 200 и 300 евра, а овај стан од 80 квадрата, кошта 400 евра месечно, што ће ћерка делити са још две другарице - каже Јовановићева. - На то треба додати и трошкове комуналија.
И даље су најскупље београдске општине Стари град, Савски венац и Врачар, где су месечне кирије за двособне станове премашиле 650 евра. Најповољнији је смештај у периферним општинама, па је у Раковици и на Чукарици за једнособан у просеку потребно 170 и 180 евра, Вождовцу 260, Палилули 280.
- Док су цене гарсоњере на Савском венцу више за осам евра него у Старом граду, најам двособног стана разликује се за чак 167 евра - каже Гаврилов Дражић. - То је најмање двоструко скупље од истог простора на Чукарици и у Раковици.
ПРИВРЕМЕНИ ПАД
ТОКОМ 2020, цене најма су се у једном тренутку спустиле, што је последица увођења ванредног стања, па су се студенти вратили својим кућама - каже Гаврило Дражић. - Највећи раст цена најма десио се у другој половини прошле године. Просечна цена најма намештене гарсоњере у Београду у трећем кварталу прошле године била је 290 евра, а у четвртом 350 евра. Цене најма зависе од локације, опремљености, спратности, квалитета градње и нивоа одржавања зграде, дела града и насеља у којем се налази.
ЛУКСУЗНИ И 3.000 ЕВРА
НАЈСКУПЉИ станови за издавање у Београду су углавном они на Врачару и у Београду на води, где се цене месечне ренте крећу од 600 до 1.000 евра када су у питању станови комплетно опремљени намештајем и техником - каже Јелена Давидовић са једног специјализованог сајта. - Цене прелазе и 3.000 евра за луксузне некретнине са обезбеђењем, гаражом, смарт системима и садржајима попут сауне, базена или теретане.
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".