Извор:Депозитфото/ksyushka.fedorchuk@gmail.com, VALERIE MACON / AFP / Profimedia, HBO / Album / Profimedia
"Смрт ће доћи по мене": Глумица имала 2 излива крви у мозак
12.06.2026.
11:52
ГОДИНАМА је кријући дијагнозу од јавности доживљавала озбиљне симптоме које је приписивала стресу и послу.
Глумица Емилија Кларк, најпознатија по улози Денерис Таргарјен у глобалном феномену "Игра престола", одржала је изузетно емотиван и потресан говор на догађају "Вариетy'с Поwер оф Wомен" у Лондону. Славна глумица се присетила своје стравичне борбе са два излива крви у мозак, која је доживела у раним двадесетим годинама, и искористила прилику да укаже на огромне проблеме у здравственом систему када је у питању брига о пацијентима након оваквих траума.
BloombergAdria.com
Емилија Кларк је свој први излив крви на мозак (анеуризма) доживела са само 22 године, док је снимала прву сезону "Игре престола", а други већ са 24 године. Пуних 15 година након ових застрашујућих догађаја, глумица признаје да су јој оставили дубоке психичке и физичке ожиљке.
- Годинама сам имала осећај да сам преварила смрт и да ће она доћи по мене. Искрено сам веровала да сам урадила нешто лоше и да не би требало да будем овде. Такође сам мислила да ми је то уништило способност да глумим - рекла је окупљенима на догађају.
BloombergAdria.com
Због огромног срама и страха, звезда је годинама крила своју дијагнозу од јавности, те признала да чак ни челницима мреже ХБО није желела ништа да каже док није била потпуно сигурна да неће умрети.
Озбиљне симптоме са којима се суочавала у том периоду, попут екстремног умора, губитка свести, анксиозности и болова по целом телу, приписивала је искључиво стресу, напорном распореду и "индустрији опседнутој имиџом".
BloombergAdria.com
Опоравак је важан колико и преживљавање
Тек 2019. године, глумица је одлучила да подели своју причу са светом, а заједно са мајком Џени основала је хуманитарну организацију "СамеYоу". Циљ ове организације је да помогне пацијентима током процеса рехабилитације који је, према речима глумице, у свету потпуно занемарен.
- Данас у нашој заједници имамо на десетине хиљада преживелих који говоре суштински исту ствар: пут ка исцељењу делује као да падате са ивице литице без икога ко би вас ухватио - истакла је глумица.
Емилија је упозорила на поражавајућу статистику да ће чак једна од три особе доживети неку врсту повреде мозга током живота, али да већина здравствених система пацијенте шаље кући без икакве психолошке и дугорочне подршке чим им се спаси живот. Због тога је њена главна порука да је "опоравак подједнако важан као и преживљавање".
Након дугогодишњег лутања, Емилија је тек недавно, 15 година након првог крварења, уз помоћ стручњака из Њујорка прошла кроз свој прави процес рехабилитације. Како сама каже, захваљујући томе, данас поново има ону позитивност и енергију какву је имала у двадесетим.