Извор:Fatemeh Bahrami/AFP/Li Rui/Xinhua/Morteza Nikoubazl/NurPhoto/Profimedia, Depositphotos/Foxpictures
"Предаја Сатани, постаћемо колонија!" Иранци љути после мира
18.06.2026.
08:10
СЈЕДИЊЕНЕ Државе нису успеле да присиле Иран да напусти свој нуклеарни програм и сада стране морају да се врате за преговарачки сто.
Дијалог вероватно поново неће успети да донесе САД трајно решење, иако ће Иран барем формално изгубити главну полугу којом је вршио утицај на Сједињене Државе јер ће Ормуски мореуз бити поново отворен, осим ако се примирје у међувремену не прекине. Али био је отворен пре рата.
Уз то, САД и Израел покушали су да униште иранске ракетне капацитете, али безуспешно. Према проценама америчких обавештајних служби, Техеран је задржао знатно више од половине својих ракета и лансера.
Најзад, Иран је успео месецима да ремети успостављени поредак широм Блиског истока, а глобално тржиште нафте и гаса доживело је шок.
На крају, Доналд Трамп одабрао је дипломатску одлучност уместо војне акције и иранском режиму дао уступке, након што је месецима најављивао да ће спржити и њих и читав Иран.
BloombergAdria.com
Али, реакције у Ирану показују да Меморандум о разумевању, који је потписан у петак, није само отворио нову дипломатску фазу између Техерана и Вашингтона, већ је покренуо домаћу битку о томе да ли је то добар договор или национална издаја.
За иранске тврдолинијаше постоји ризик да се претвори у капитулацију, док је за медије који подржавају дипломатију то покушај да се заврши рат, смањи економски притисак и спречи даља ескалација.
Оштрина расправе сугерише да би се следећа фаза Меморандума о разумевању могла водити не само за преговарачким столом, већ и унутар иранског политичког и медијског естаблишмента. Како је у колумни на порталу Иран Интернашонал објаснила Негар Мојтахеди, дисиденткиња и политичка аналитичарка која објављује из Лондона, главни отпор споразуму са Америком долази од тврдокорног Фронта Пајдари, који себе види као чувара вредности револуције из 1979. којом је успостављена Исламска Република.
BloombergAdria.com
Фронт Пајдари се одавно противи договору са Западом и залаже се за визију државе утемељене на шиитским исламистичким начелима. Пре потписивања Меморандума о разумевању, његов истакнути тврдолинијашки посланик Махмуд Набавиан упозорио је да би прихватање споразума ефективно претворило Иран у "колонију Сједињених Држава".
BloombergAdria.com
Такође је критиковао одредбе везане за Ормуски мореуз, тврдећи да оне значе предају једне од најважнијих стратешких полуга Ирана. Реторика се прелила на улице.
На скуповима у Техерану током викенда демонстранти су позивали на оставке министра спољних послова Абаса Аракчија и председника парламента Мохамеда Бахера Халибафа. Неки демонстранти призивали су бившег врховног вођу Алија Хамнеија, којег су 28. фебруара ликвидирали Израелци, скандирајући: "Халибаф,
BloombergAdria.com
Аракчи - шта је са крвљу мог Вође?"
Штавише, неки од демонстраната чак су позивали на њихову смрт и погубљење, што је донедавно било незамисливо.
И медији су се поделили око меморандума између САД и Ирана. Уводници и колумне крећу се од упозорења да је реч о капитулацији до потпуно супротних теза према којима је дипломатија омогућила Ирану излазак из рата и економског притиска. Подела међу конзервативним медијима одражавала је ширу поделу унутар иранског естаблишмента: треба ли Меморандум о разумевању представити као присилно повлачење, тактичку војну паузу или прагматичну одлуку коју подржава држава.
Тврдокорни конзервативни дневник Кајхан, на пример, отворено се успротивио договору са САД, а споразум је описан као дипломатска капитулација, а не победа.
- Предаја Великом Сатани (САД, оп. а.) под кринком "противотрова" или регионалне деескалације издаја је нашег дугогодишњег отпора. Историја показује да повлачење пред америчким захтевима никада не гарантује мир, оно само позива на даље искоришћавање. Ова администрација понавља прошле грешке, затварајући очи пред нашим крајњим црвеним линијама - објавио је Кајхан.
С друге стране, такође конзервативни дневник Хорасан, који је, међутим, близак главном преговарачу и председнику парламента Мохамеду Бахеру Халибафу, Меморандум о разумевању није представио као коначни мировни споразум, већ као тактичку паузу.
BloombergAdria.com
- Овај споразум има за циљ окончање тренутног рата и не решава темељна питања између Ирана и Сједињених Држава. Он само одлаже "коначну битку", дајући обема странама времена да обнове офанзивне и одбрамбене војне способности и припреме се за већи, потпуни рат.
Критике тврдолинијаша
Још неки ирански конзервативни медији не одбацују споразум. Традиционалне конзервативне дневне новине Џомхури Еслами чак су критиковале тврдолинијаше и оптужиле их за покушај саботаже дипломатије.
- Свако ко поседује истински национални понос и истински патриотизам не удара у бубњеве бесконачног рата. Остаци прошлих неуспешних администрација намерно покушавају да распламсају јавне немире и призову економску пропаст само да би се вратили на власт. Али, права отпорност је знати када осигурати интересе нације прорачунатом дипломатијом - поручили су ови конзервативци.
Реформистички лист Шарг очекивано је подржао споразум, уз аргумент да је дуготрајни економски притисак из САД Ирану оставио мало алтернатива.
- Дошли смо до критичне тачке где је тешка цена економског ратовања и међународних поморских блокада исцрпела наше основне финансијске структуре - написао је Шарг.
BloombergAdria.com
А још даље отишао је Етемад, реформистички дневник близак председнику Масуду Пезешкијану, у којем се тражило кажњавање оних који опструирају крај рата са Америком.
- Финализација овог споразума није одлука једне одметнуте фракције или изолованог министарства. То је прорачуната стратегија целог сувереног система. Зато правосуђе мора одлучно да делује против координисаних унутрашњих актера који користе лажи, клевете и циљане претње како би поткопали национално јединство управо у тренутку када је земљи најпотребнија унутрашња стабилност - тврде Пезешкијанови медијски савезници.