Извор:Фото: Танјуг/Слободан Миљевић

"СТЕЛТ" ОМИКРОН ЈОШ ЗАРАЗНИЈИ: Нема јасних студија

Извор: Нпортал

12.02.2022.

09:20

КОД већине пацијената заражених стелт сојем омикрона доминирају лакше клиничке слике, изузев код тешких хроничних болесника који већ имају придружене болести.

За две године корона вирус мутирао је неколико пута, док су први симптоми били углавном слични у свим варијантама.

Ипак, оно што знамо је, да је степен заражавања увек био већи од претходног соја, а разлика се осликавала и у клиничким сликама. Омикрон је најзаразнији сој до сада, а од подваријанте "стелт" очекује се да је макар за нијансу заразнији од свог првобитног облика.

Епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић објашњава када и зашто се јављају вртоглавице код "стелт омикрона", и да је у суштини разлог тај да онај ко већ има проблем са вртоглавицом, она ће се можда јавити као симптом.

- Појединачно се јављају вртоглавице, свако индивидуално реагује. Онај ко има проблем са вртоглавицама, може имати када се инфицира, даље, као што ће они који имају проблем са зглобовима и мишићима, имати такве проблеме док су инфицирани. Дакле, то није нека општа карактеристика јер су симптоме углавном исти као код обичног омикрона. Оно што ми примећујемо код омикрона да имамо контрадикторне информације, и потребно је време како бисмо знали прецизно и класификовали све и како иде. Шта ми сада имамо? Имамо велики број позитивних, а с друге стране имамо хоспитализацију која и даље споро расте - објашњава професор Тиодоровић, који истиче да не постоје неке битне разлике између стелта и обичног омикрона.

BloombergAdria.com

 

Код већине са друге стране, доминирају лакше клиничке слике, од којих се изузимају тешки хронични болесници који већ имају проблем придружених болести.

- Дакле, доминирају лакше клиничке слике, многи то преболе на ногама, или чак прође с неком лакшом клиничком сликом у кућним условима. Код хроничних болесника се то може искомпликовати, што видимо са бројем умрлих на дневном нивоу. Шта сада закључујемо? Па опет морамо водити рачуна о људима који имају хронична обољења, код којих се може лако искомпликовати болест, а о томе и млади морају да размишљају како их не бисмо заразили - прича професор Тиодоровић.

Још увек немамо јасну студију о стелту


- Кратко је време да се може закључивати било шта посебно, али ипак можда можемо рећи да са овим сојевима улазимо у неку завршницу. Временом ће то постати ендемска појава, што не значи да неће бити опасан за неке људе. Сви који имају пад имунитета, из било ког разлога, да ли је то хронична болест, тешка болест, карционом, кардиоваскуларно обољење, дијабетичари, сви морају бити на опрезу и њима се мора посветити пажња, каже професор Тиодоровић. 

Никаква нова правила се не могу увести сада, нити су она потребна, једноставно одвија се природни процес, а наше је да будемо опрезни, дисциплиновани и да приступимо вакцинацији.

- Сада је тешко прогнозирати да ли ће се завршити до јуна месеца или до краја године, али ја кажем да мере морају остати на снази. Сви причају како скандинавске земље укидају мере, па да, али они имају 85, 90 одсто обухвата вакцинације, јер вакцина свакако шити, а исход зависи од стања организма и имуног одговора - закључује професор Тиодоровић.

(Блиц)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".