УРУЧЕНИ ОРДЕНИ ЗАСЛУЖНИМА: Међу носиоцима и Џони Деп (ФОТО)
15.02.2022.
15:11
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић уручио је данас ордене, поводом Дана државности Србије.
Обраћање председника Вучића
- Два велика догађаја на исти дан створила су савремену Србију. Први је по историчарима најважнији, устанак који ће створити независну Србију. Тог 15.фебруара 1804.године у Марићевића јарузи у Орашцу народне вође, оне који су избегле од окупаторске сабље, подигле су први слободарски устанак на Балкану, устанак који ће створити независну Србију, који ће на овим просторима као обавезу и завет устоличити свету реч - слобода. Без тога данас ништа не би било. Захваљујући њима ми смо данас гарант мира и слободе на овим просторима. Будућност српске политике је да наше одлуке доносимо самостално. Нисмо ми случајно данас земља градилишта и инвестиција, растуће економије, која пре свега самостално одлучује. Србија је пре свега земља која своју будућност држи у својим рукама. Сретењски устав је обавеза да као највећу вредност чувамо слободу земље и сваког човека у њој - казао је председник.
- Ми желимо јаку и модерну Србију, Сретењску Србију - истакао је Вучић.
- Тај дуг који су нам оставили сви устаници Карађорђе, Синђелић,. . . отплаћујемо свакодневно чинећи Србију лепшом. И сваки наш нови пут, болница и фабрика коју подижемо је својеврсна отплата камате на њихове снове и жртву. Упрскос лому као крајњем резултату Први српски устанак показао је да је Србија ослоњена на себе, само на себе и да може да буде потпуно слободна и функционална држава - истако је он.
Вучић је подсетио да је 15.фебруара 1835. године захваљујући Сретењском уставу, Србија постала модерна држава, јер је тако одлучило 2.400 представника народа и више од 10.000 посматрача на највећој скупштини у Крагујевцу.
- На тој пољани, под отвореним небом, Србија је добила заставу, грб и институције и озваничила оно што је најважније од свега - слободу, јер је народ, поносан, сељачки, истрајан, одлучио да збаци окове и направи модерну државу, без робова у којој су сви једнаки пред законом, а власт ограничена - рекао је Вучић.
Тада је укинут феудализам, а Србија постала једна од најмодернијих држава.
- Када је кнез Милош потписао тај акт, Димитрије Давидовић, творац тог Устава, написао је у новинама да је тим чином потписана срећа Србије и њена будућност, која ће и данас бити највећа наша обавеза, која од нас захтева да као највећу вредност чувамо слободу - земље и сваког човека у њој - поручио је Вучић.
Она нас и данас обавезује да на тим пољанама градимо путеве, фабрике, пруге, да својом снагом, радом и вером, ту слободу чувамо, рекао је Вучић и додао да немамо право пред сенима предака да заборавимо да су највеће силе света тада баштиниле робовласништво и сурови колонијализам.
- Нисмо ми случајно данас најбрже растућа земља, земља градилишта, инвестиција, која може да се избори са кризама, од поплава до пандемије, нисмо случајно независна земља која самостално одлучује о својој судбини и будућности. То је био задатак, обавеза коју смо добили 15. фебраура у Крагујевцу 1835. године - рекао је Вучић.
Председник је нагласио да је Србија данас највећим делом баш онаква какву су је они хтели - земља слободе и слободних, независна, своја, земља у којој се гради, која будућнст држи у својим рукама. Земља мира и достојанства, сећања на оне који су то достојанство и слободу заувек обезбедили.
Председник је посебно поменуо генерала Вељка Раденовића, који је постхумно одликован.
- Желим да споменем једног од лауреата који је постхумно одликован. Онај који је познат у нашем народу као "Ђенерал по којем је настала чувена песма "Ђенерале, нек је твојој мајци хвала". Данас је време када можемо коначно да кажемо ко смо, одакле долазимо, и ко је и шта је наша земља. Коначно је време да се захвалимо нашим јунацима, да их се не стидимо и да их не кријемо, већ да отворено пред целим светом кажемо да смо поносни на њих, колико их волимо и колико им се извињавамо што смо њихова велика дела заборавили - навео је председник.
Ко су добитници одликовања
Орден Републике Србије на ленти
Жељка Цвијановић, председница Републике Српске
Орден српске заставе првог степена
Милан Кнежевић, народни посланик Скупштине Црне Горе
Орден српске заставе трећег степена
Ерик Бишоп
Клаус Мејер Кабри
Сретењски орден првог степена
Иштван Пастор, председник Скупштине АП Воводине
Манастир свети Прохор Пчињски
Зоран Јанковић, градоначелник Љубљане
Српска читаоница у Иригу
Галерија Матице српске
Српско народно позориште у Новом Саду
Народно позориште Ужице
Српско лекарско друштво
Сретењски орден другог степена
Банка Поштанска штедионица АД Београд
Новинско-издавачко предузеће Борба АД
Сретењски орден трећег степена
Клиника за пулмологију КЦ Србије, која постоји 90 година
Професор доктор Владимир Обрадовић
Научни институт за ветеринартсво Србије
Факултет музичке уметности Универзитета уметности у Београду
Економски факултет Универзитета у Београду
Историјски институт Београд
Ватерполо клуб Партизан
Орден Карађорђеве звезде првог степена
Џон Капело, председник фондације Халијард
Орден заслуга за одбрану и безбедност првог степена - постхумно
генерал Вељко Раденовић
Златна медаља за храброст Милош Обилић - постухмно
Милутин Добрић
Славко Јовичић
Златна медаља за храброст Милош Обилић
Кнут Фловик Туресен
Златна медаља за заслуге
Добривоје Танасијевић Дан Тана
Рем Бергман, продуцент
Вук Костић
ФЕСТ
КСТ
Музеј жртава геноцида
Арена цханнелс гроуп
Александар Ракић
Маја Ковачевић
Гојко Ђого, писац
Златна медаља за заслуге за изузетне заслуге у области предузетништва
Горан Јанковић, Иннопласт
Неби Анил, Теклас
Златна медаља за заслуге за изузетне заслуге у области јавним и привредним делатностима
Термомонт који је изградио три ковид болнице
Холдинг компанија памучни комбинат Јумко АД Врање
Златна медаља за заслуге за изузетне заслуге у спречавању ширења ковид 19
Борис Ђинђић
Маја Радојчић
Катарина Костић
Јасминка Вучковић
Предраг Ј. Марковић, српски историчар и политичар
Љубомирка Кркљуш
Златна медаља за заслуге за изузетне заслуге у јавним и културним делатностима
Рајко Петров Ного
Никола Рацко, професор и пијаниста
Срђан Татић
Златна медаља за заслуге за изузетне заслуге у хуманитарном раду
Петар Срнић, задужбинар
Милентије Младеновић, добротвор
Златна медаља за заслуге за изузетне заслуге у културним делатностима - постхумно
Маринко Роквић, певач
Мерима Његомир, певачица
Борис Комненић
Ненад Ненадовић, глумац
Дара Чаленић
Сребрном медаљом за заслуге
Вукица Лазовић
Гвозден Николић
Раде Прелић, фотограф Танјуга
Рајко Р. Каришић
Радмила Михајловић, историчарка и преводилац
Мира Ниношевић, музејска саветница, историчарка
Џони Деп: Примам ову велику част и никада је нећу изневерити
Свечаности је присуствовао и холивудски глумац Џони Деп, који је награђен Златном медаљом за заслуге у области културе и промоцију Србије у свету.
- Ово је заиста један ванредан тренутак за мене и врло сам поносан. Имао сам прилику, пре много година, када сам упознао веома чудног човека, који чим сам угледао, знао сам да не припада Холивуду... Кустурица је постао брат, његова породица је постала моја, гледао сам како му деца одрастају. То је била веза коју смо остварили од првог дана. Он каже оно што мисли, и то ми се свиђа код њега. Оно што је овде дивно, што људи мисле да је сврха искористити тренутак. Верујем да постоји доста талента који ћемо овде тек изнаћи и радујем се што ћу бити део тога. Заиста желим да вам се захвалим председниче Вучићу, драго ми је што сте ми указали част. Моје искуство са људима у Србији, један потпуно нови живот. Свиђа ми се овај почетак и волео бих да тај почетак отпочне баш овде. Блаогословени били. Примам ову велику част и никада је нећу изневерити - казао је Џони Деп.
- Изузетна је част и велика одговорност бити овде и говорити у име свих одликованих. Одличја су израз подршке, уважавања. Одликовања су слава и част. У име свих захваљујем Републици Србији на части и слави - рекла је Тијана Палковљевић Бугарски, обративши се у име свих одликованих.
Постхумна одликовања
Постхумно су одликовани Милутин Мркоњић, Душан Дуда Ивковић, орден прима син Павле Ивковић. Одликован је и бивши директор Београдске филхармоније Иван Тасовац, орден је примила мајка Марија Тасовац. Одликован је и Владимир Влада Величковић, орден примао син Вук Величковић, као и Мирослав Лазански, орден примио син Александар. Постхумно је одликован и глумац Борис Комненић, као и певачи Маринко Роквић и Мерима Његомир.
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".