ЗА ОБДУКЦИЈЕ ПРЕМИНУЛИХ ОД КОРОНЕ: Нова сала у Србији
22.02.2022.
09:40
ИНСТИТУТ за Судску медицину у Београду добио је специјализовану обдукциону салу, са одговарајућом опремом, која ће по први пут омогућити да се у нашој земљи у адекватним условима раде обдукције преминулих од ковида 19. Ово је, уједно, и једина обдукциона сала у региону оваквог типа.
Наиме, да би се обавила обдукција ковид 19 преминулог пацијента потребни су неопходни услови, као и сва пратећа опрема, од специјализованих тестера које усисавају прашину која се ствара приликом сечења костију, па до филтера који не дозвољавају даље ширење инфекције из обдукционе сале.
Проф. др Татјана Атанасијевић, специјалста Судске медицине објашњава за „Блиц“ да изградњом и опремањем „безбедне обдукционе сале“ сада у у Србији постоје сви услови да се раде обдукције ,,умрлих због или са ЦОВИД-19“ “.
- Обдукција тела преминулих од различитих заразних и незаразних болести, а посебно од нових болести чији патолошки супстрат није довољно проучен, од огромног је медицинског, јавноздравственог, научног и правног значаја. Када се сумња на неки инфективни агенс, у овом случају ковид-19, правило је да се обдукције раде у специјализованим обдукционим салама. У таквим обдукционим салама постоји негативан притисак, што практично онемогућава непречишћеном ваздуху да изађе из просторије, а самим тим спречава се ширење инфективног агенса. Избацивање ваздуха из просторије врши се кроз специјални систем вентилације где се проласком кроз „хепа филтер“ спречава да инфективни агенс доспе у спољашњу средну. Уз одговарајући проток, односно измену ваздуха у просторији стварају се безбедни услови како за оне који раде, тако и за околину. На тај начин максимално се спречава моћућност ширења инфекције - објашњава професорка Атанасијевић.
Безбедне обдукционе сале, поред филтера кроз које се избацује ваздух из просторије, опремљене су и специјалним обдукционим столом са нисходном вентилацијом (усисавање течности и ваздуха – „доwндрафт табле“), који има специјалан систем одвода и усисавања ваздуха, те је могућност заражавања и са те стране сведена на минимум.
-Ми смо сада, са овом обдукционом салом добили све што нам је потребно како бисмо безбедно радили обдукције овакве врсте. То је тренутно једина сала у региону која је у потпуности опремљена у складу са прописаним стандардима. Када се раде овакве врсте обдукција постоји ризик како за запослене, тако и ризик ширења вируса, тако да до сада ми нисмо имали одговарајућу салу, не само за тренутну ситуацију коју имамо са ковидом 19, већ и за неке друге вирусне инфекције - наводи професорка.
Како ће се одвијати обдукција преминулог од короне?
Након допремања у Институт, тело преминуле особе код које је утврђено или постоји сумња на присуство вируса, односно која је оболела од Цовида 19, а за коју постоји налог за обдукцију, се до започињања обдукције чува у специјализованој хладњачи са четири места, намењеној само за овакве случајеве.
-Поред хладњаче, добили смо и хидраулична колица за транспорт тела до сигурне обдукционе сале у којој се налази комплетна опрема. Такође имамо и специјализоване системе као и камере, чиме је омогућено снимања обдукције, а ако је потребно може се вршити и директан пренос вршења обдукције. За обдукције заражених особа, у конкретном случају ковид 19 преминулих пацијената потребна је и специјална тестера са усисивачем за отварање телесних дупљи, коју сада имамо. Например, када се сече кост, сматра се да највећа опасност долази од прашине која се ствара том приликом. Ова тестера аутоматски усисава прашину и спречава могућност заражавања односно ширење инфективног агенса. Поред наведене опреме, за потребе комплетне анализе овакви случајева, набављени су и анализатор електролита и ацидо-базног статуса, биохемијски анализатори, ДНК секвенатор – уређај за генетичке анализе биолошких узорака људског и инфективног (бактерије и вируси) материјала. Дакле, сада имамо комплетно све услове који су нам потребни како бисмо могли безбедно да радимо - истиче професорка Атанасијевић.
Због специфичности ситуације у којој се свет нашао, обдукције преминулих након проглашења епидемије скоро да нигде нису рађене. Према доступним информацијама, прве обдукције урађене су у Вухану, када их је обављено укупно 12, затим су рађене у Шпанији и Немачкој. Лекари из Немачке су због огромног значаја обдукција, тражили да се оне обављају, с обзиром да се једино на тај начин да се несумњиво утврдити од узрок смрти. Да је овај пројекат од изузетног значаја препознало је Министарство здравља Србије.
- Група лекара са Судске медицине одлучила се на овај корак, те смо преко Министарства здравља конкурисали за пројекат који је препознат као значајан. Министар здравља Златибор Лончар нам је одмах потписао сагласност за пројекат, реконструисана је обдукциона сала и купљења неопходна опрема, тако да сада можемо радити и овакве обдукције које спадају у ризичне - говори за „Блиц“ професорка Атанасијевић.
Наставно-научна база
Институт за Судску медицину „Милован Миловановић“ је наставно-научна база Медицинског факултета у Београду. У њеном саставу сем обдукционих сала налази се и референтна лабораторију за токсикологију и за судско-медицинску генетику. На Институту се раде обдукције које се врше у свим случајевима када постоји сумња да је смрт наступила као последица кривичног дела или у вези са извршењем кривичног дела, а ради се по налогу судског органа, тужилаштва најчешће. Такође, у Институту се раде се и киничке обдукције, које се захтевају у складу са Законом о здравственој заштити.
Министар Лончар обишао салу
Поводом опремања и прилагођавања постојећих капацитета просторија Института за судску медицину за истраживање и безбедан рад службе у ситуацијама проглашених епидемија, спроведена је набавка опреме и набавка грађевинских радова.
Целокупан пројекат набавке опреме и грађевинских радова трајао је неколико месеци и укључивао је реконструкцију старе обдукционе сале са уграђивањем посебног система за вентилацију, на који начин су обезбеђени услови за безбедно вршење обдукција у случајевима заразних болести (ЦОВИД-19). Паралелно са грађевинским радовима, набављана је опрема која је такође неопходна за безбедно вршење обдукција у оваквим случајевима (обдукциони сто, инструменти, апарати за патохистолошке, имунохистолошке, токсиколошке анализе и друга потребна опрема).
(Блиц)
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".