Извор:Фото: З. Јовановић

МАТУРА НЕ МОЖЕ ДА ЗАМЕНИ ПРИЈЕМНИ Факултети противни моделу

Извор: Нпортал

01.03.2022.

12:37

ДЕКАНИ свих пет државних правних факултета у Србији противе се да државна матура буде једини услов за упис на факултет и сматрају да факултети, у складу са аутономијом коју им гарантује Закон о високом образовању, сами треба да одређују правила студирања и услове уписа. Они истичу да закон предвиђа да прописивање услова, проверу испуњености услова и рангирање кандидата врше само и искључиво факултети.

Такође, ови декани сматрају да се мора поштовати уставно право свих грађана да под једнаким условима имају приступ високошколском образовању, а то значи да општа и стручна матура треба да се изједначе, без дискриминације у погледу вредновања ради уписа на студије. Истичу и то да услови за све ученике морају бити исти, како за оне из Србије, тако и за ђаке који средњу школу заврше у иностранству, стране држављане, држављане Републике Српске и Црне Горе. Наглашавају и да је потребно решити питање уписа на факултете за академце који буду положили државну матуру и уписали се на изабрани факултет, а касније одлуче да упишу факултет из друге научне области.

Све ово наведено је у отвореном писму академској заједници и јавности Србије које су потписали декани правних факултета у Београду Зоран Мирковић, у Новом Саду Бранислав Ристивојевић, у Нишу Горан Обрадовић, у Крагујевцу Драган Вујисић и деканица Правног факултета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици Душанка Јововић.

- Око државне матуре има много питања на која нисмо добили одговоре, на пример, како ће се рангирати кандидати из Републике Српске и Црне Горе, који чине више од 20 одсто студената државних факултета у Србији - каже, за "Новости", проф. др Бранислав Ристивојевић, који је и председник Заједнице државних правних факултета. - Нејасно је и шта ће бити са академцима који се током студија одлуче да промене факултет. Они неће имати никакву шансу да упишу факултет који није сродан претходном и за који нису полагали додатне предмете у оквиру државне матуре.

Наш саговорник сматра да би требало, током три школске године, тестирати државну матуру, тако што би се паралелно полагале и матура и пријемни. Тако би се упоредила ефикасност и да ли је рангирање без пријемног реално.

- Ако би се испоставило да су постигнућа на та два теста једнака, значило би да је матура добра и да ми нисмо у праву - каже Ристивојевић. - Међутим, ако ти резултати буду различити, онда то потврђује нашу сумњу да без пријемног испита нећемо добијати најбоље бруцоше.

То да би сврха државне матуре прве три године требало да буде сертификација и евалуација ради добијања поузданих параметара стечених знања, предложено је и у отвореном писму које су декани потписали и у коме су напоменули да факултети подржавају увођење државне матуре од 2024. године, уз одређене услове.

Иначе, државна матура одлагана је у више наврата, најпре је све требало да буде спремно у школској 2013/2014, па је померено за три године, онда је још неколико пута одлагана, а према важећим прописима, треба први пут да се полаже јуна 2024. године.

ПИЛОТ-ТЕСТИРАЊЕ ОД 4. ДО 8. АПРИЛА

МИНИСТАРСТВО просвете најавило је пробу државне матуре од 4. до 8. априла, за ученике четвртог разреда 519 гимназија и средњих стручних школа. Прва провера спроведена је октобра 2020. и у њој је учествовала 101 средња школа. Иначе до праве матуре, јуна 2024, планирана су четири пилотирања - у априлу, два у 2023. и генерална проба у марту 2024. Тестове спремају радне групе формиране у оквиру пројекта државне матуре, а Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања добија готова питања и само их одштампа. У једној од радних група потврђено нам је да су тестови спремни, неки се штампају, а неки су већ одштампани.

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".