Извор:ФОТО: Д. Балшић

ПРОМЕНА ВРЕМЕНА: Ево када ће уследити топлији дани

Извор: Нпортал

08.03.2022.

07:43

МЕТЕОРОЛОГ Марко Чубрило је на свом Фејсбук профилу објавио временску прогнозу за наредни период.

- Од уторка па све до наредног викенда ка нама ће струјати релативно хладан, али слабо влажан ваздух са севераистока тако да ће преовлађивти промењљиво облачно, ветровито и хладно време. Налети снега ће најчешћи бити над брдско-планинским пределима Босне и Херцеговине, Црне Горе, Србије и Македоније, док ће у низијама појава снежних пљускова бити ређа, а осим снега тамо може бити и налета крупе и кише.

Дуваће умерен и појачан, а у четвртак на ударе и јак северни и североисточни ветар, док ће дуж Јадрана све до наредног викенда бити јаке, на ударе и олујне буре - написао је Чубрило и додао:

- У четвртак постоји сигнал да се преко региона премести још једно језгро хладног ваздуха уз пролазан снег над већим делом Србије, БиХ, источне и средишње Хрватске, али тај део прогностике још није јасан. До четвртка дневни максимуми од 0 до +6 степени Целзијуса, а јутарњи минимуми од -5 до +2 степена Целзијуса, на планинама наравно хладније. Од четрвтка до недеље још мало хладније уз максимуме од -2 до +6 степени Целзијуса и границу дневног мраза на око 700мнв.

Ноћни минимуми ће тих неколико дана бити врло ниски и могли би се кретати од -8 до -2 у низијама и до око -15 локално на планинама.

Према његовим речима после 13. марта се рачуна на померање језгра антициклона ка нама, чиме хладан продор престаје, те би тих дана уз слаб ветар и слабије јутарње мразеве дневни максимуми били и до +12 степени Целзијуса.

- Око 18. постоји вероватноћа да се ка нама покрене топло струјање уз развијање циклона над севером Африке, али тај део синоптике за сада није јасан и знатно више је изражен на прогностичком материјалу ГФС-а, док је ЕЦМWФ слабији са тим сигналом за отопљење. Још није јасно хоће ли нас после 21. марта захватити још једно, јаче, касно, захлађење, али тренутно прогностички материјал доста нагиње у том смеру.

После 19. зонални ветрови најверовантије улазе у свој циклично слабљење јер долази до сезонског слабљења и нестанка поларног врлтога. Како би то слабљење могло бити врло нагло постоји вероватноћа да се оно манифестује у тропосфери новим грађењем антициклона у високим георафским ширинама, а то би нам могло донети ново, јаче, захлађење.

(Новости)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".