АЛБАНЦИ У МРАКУ Увоз струје далеко премашио домаћи капацитет
22.03.2022.
07:57
ВЕЛИКА енергетска криза погодила је Албанију. Велика суша и чести скокови цене струје навели су албанске власти да локалним самоуправама препоруче да по потреби гасе светла у јавном простору, укључујући и јавне установе.
Албанска државна електропривредна компанија (КЕШ) у недељу је привремено обуставила рад 11 од 13 турбина у хидроелектранама услед ниског водостаја, и тиме приморала државу да увози већи део потребне количине електричне енергије, преноси Ројтерс.
Држава покушава да диверзификује своју производњу енергије издавањем дозвола за ветро и соларне паркове како би се окончала њена потпуна зависност од хидроелектрана.
Иначе, констатује Ројтерс, Албанија са 2,8 милиона људи нема електране које користе фосилна горива.
Као и друге европске земље, Албанија се суочила са енергетском криза од прошле године када су цене порасле и до пет пута.
Домаћа производња електричне енергије у Албанији зависи од хидроенергије и недостатак падавина последњих месеци и прекомерно коришћење резерви воде погоршали су ионако лошу ситуацију.
Руски напад на Украјину додатно је повећао цене енергената и албанска влада у Тирани рекла је да цена може ићи до 1.000 евра по мегават-часу.
Неповољна временска прогноза, увоз струје једино решење
Министарка енергетике Белинда Балуку каже да према прогнози неће бити кише у наредне две недеље, па држава мора да се ослања на увоз.
- Увоз ће од данас бити већи од домаће производње а у овом тренутку имамо само два генератора у погону на реци Дрим - рекла је министарка у видео-поруци.
КЕШ је рекао да су резерве воде на три бране на Дриму биле само за 315 гигават-часова, у односу на 1.230 гигават-часова прошле године.
Слична ситуација је забележена и код других мањих приватних хидроелектрана, које чине око 40 одсто укупне албанске производње струје.
Власти су одлучиле да не подижу цене за домаћинства и трошкови увоза електричне енергије покривају се из буџета.
Влада Албаније је саопштила је да ће морати да убризга око 550 милиона евра у овогодишњи буџет за покривање увоза струје, али неки стручњаци кажу да то може достићи и до милијарду евра.
(Ројтерс)
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".