Извор:Фото: Приватна архива

ПОГОЂЕН РАКЕТОМ? Власти Конга и УН раде на паду хеликоптера

Извор: Нпортал

31.03.2022.

07:45

СЛУЖБЕНИЦИ Уједињених нација, уз помоћ локалних снага ДР Конга, лоцирале су олупину хеликоптера "пума" у чијем паду је погинуло осам припадника мировне мисије УН у овој земљи, међу којима и потпуковник Војске Србије Дејан Станојевић (43).

Тела погинулих мировњака пребачена су у Гому, главни град провинције Северни Киву, одакле ће највероватније бити транспортована у престоницу Киншасу. Органи УН на терену извршили су увиђај, али засада нема званичних вести о узроку пада летелице.

Незваничне информације, међутим, говоре у прилог тези да је хеликоптер највероватније оборен ракетом, на самом истоку земље. Истражни органи не искључују ни могућност да се хеликоптер сам срушио.

Заменик портпарола мисије УН у Конгу Ндеје Кади Ло потврдила је јуче основаност сумње да је хеликоптер оборен "светлећим предметом", највероватније ракетом.

- Чини се да је пад летелице имао "спољни" узрок, али је свакако преурањено искључити несрећни случај. Могућност да је хеликоптер нападнут ракетом такође је у фокусу истражитеља, а прави разлог пада летелице требало би да буде ближе разјашњен по заврштеку истраге - рекла је Кади Ло.

Хеликоптер УН из састава мировне мисије МИНУСЦО у тренутку пада био је на задатку осматрања регије Рутшуру, где су дан раније забележена борбена дејства. Реч је о граничном подручју Конга, Руанде и Уганде - поприште сукоба званичне војске Конга и побуњеничких снага "Покрета 23. март" (М23). На побуњенике је пала прва сумња да су оборили летелицу УН, а власти Конга оптужиле су владу Руанде да подржава ове герилце М23.

BloombergAdria.com

 

Осим потпуковника Војске Србије у паду хеликоптера је погинуо и један руски официр и шест припадника армије Пакистана. Они су били ангажовани у мировној мисији УН, са задатком да прате ситуацију у Конгу, која је већ годинама нестабилна и испуњена честим сукобима и инцидентима.

Покојни потпуковник Дејан Станојевић обављао је дужност штабног официра у команди Мисије, а био је једини представник Војске Србије међу плавим шлемовима у Конгу. У ову земљу допутовао је прошле године, а у Србију је требало да се врати за шест месеци. Војска Србије је у овој афричкој земљи имала и медицински тим за евакуацију ваздушним путем, али ова мисија је окончана 2018. године.

Војска Србије у мировним мисијама под мандатом УН и Европске уније тренутно има око 280 официра, подофицира и војника. Наши "плави шлемови" најбројнији су у Либану (177 припадника, пешадијска чета и заштитни вод), као и у Централноафричкој Републици (78 припадника, особље војне болнице).

(Новости)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".