Извор:Фото: Танјуг/Филип Краинчанић

НАПАДА ДЕЦИ ЈЕТРУ: Непознати вирус надомак Србије

Извор: Нпортал

27.04.2022.

11:44

Непознато инфективно обољење код малишана није стигло до Србије

У СРБИЈИ нема случајева досад непознатог хепатитиса, који је међу децом досад пријављен у најмање 11 земаља, а према подацима Светске здравствене организације, био је фаталан за бар једно дете. СЗО није прецизирала у којој земљи је дете преминуло од мистериозне болести. Сумња се да је обољење које је код 17 од 190 оболелих малишана захтевало трансплантацију јетре изазвано неким од аденовируса, али стручњаци процењују да ће бити потребно бар месец дана да се вирус секвенционира и утврди шта се заправо дешава.

Први случајеви непознатог хепатитиса, који није изазван ниједним од познатих вируса - А, Б, Ц, Д или Е, забележени су у Великој Британији, где је оболело 114 деце. По броју регистрованих случајева, следећа је Шпанија са 13, Израел са 12 и САД са девет, али болест је међу децом пријављена и у Данској, Ирској, Холандији, Италији, Норвешкој, Француској, Румунији и Белгији. Укупно је у Европи до јуче пријављено 140 случајева болести. Андреа Амон, директорка Европског центра за превенцију и контролу болести у Стокхолму, рекла је да они нису међусобно повезани.

BloombergAdria.com

У дечјим клиникама у Србији кажу да имају мале пацијенте са гастроистентиналним инфекцијама изазваним познатим рота вирусима, али не и сумњиве на мистериозни хепатитис.

Професор др Дарко Ножић, инфектолог, уз ограду да се још не зна како мистериозно обољење настаје и са чим је повезано, рекао је да су симптоми акутних хепатитиса слични: мучнина, повећана температура и жутица.

- Ако би ово био аденовирус, они су много чешћи код деце, њима је ово вероватно први пут да се сусрећу са вирусом и аутоматски представљају групу која се најчешће разболева. Ипак је ово забрињавајуће - рекао је проф. Ножић.

У свету су оболела деца узраста од једног месеца до 16 година, а у већини су млађи од 10 година. Пре него што су се испољили знаци акутног обољења јетре, деца су имала жутицу, дијареју, повраћање и болове у стомаку.

Како се не зна узрок, непознат је и пут преноса, па лекари засад само апелују на појачану хигијену. Охрабрујуће је што се број случајева ове мистериозне болести не повећава брзо, али стручњаци ипак очекују даље ширење и упозоравају лекаре да обрате пажњу на симптоме као што су таман урин, жутило очију и коже, мучнина, умор, грозница, губитак апетита, повраћање, бол у стомаку, светла столица, бол у зглобовима... Марија Бути, патолог из Барселоне и председница Европског удружења за проучавање јетре (ЕАСЛ), рекла је да је "главна брига" тежина соја, с обзиром на то да је код око 10 одсто оболелих дошло до отказивања јетре.

ЗБОГ КОВИДА БЕЗ ИМУНИТЕТА?


ИАКО је аденовирус највероватнија хипотеза, у току су истраге о узрочнику болести, саопштила је СЗО. Према подацима ове организације, аденовирус је откривен у најмање 74 случаја, а најмање 20 деце било је позитивно на вирус корона. Једна од могућности на које такође указују светски стручњаци јесте да су мала деца последње две године расла у специфичним условима због антиковид мера и да нису изградила имунитет на аденовирусе који изазивају низ болести, попут прехладе, бронхитиса и дијареје, али углавном не доводе до тешких стања.