Извор:Фото: З. Јовановић/Н.Скендерија

ПОСКУПЉЕЊЕ струје неизбежно

Извор: Нпортал

11.05.2022.

08:45

ПОСКУПЉЕЊЕ струје у Србији је неизбежно и за грађане и за привреду, али још увек није познато када ће до тога доћи, нити колико ће рачуни бити увећани. Како сазнајемо, у Агенцију за енергетику до јуче није стигао захтев ЕПС-а да се коригује цена за домаћинства. У јавности су се појавиле спекулације да надлежни разматрају могућност да се у јулу или августу дозволи поскупљење струје од 30 одсто за грађане, а 70 процената за привреду. Стручњак за енергетику Жељко Марковић истиче да такав драстичан скок не треба очекивати.

- С једне стране треба обезбедити одрживо пословање ЕПС-а, а с друге стране постоји потреба да се сачува привредна активност и стандард грађана - наглашава Марковић. - ЕПС и Влада ће сигурно све то узети у обзир приликом калкулације.

Енергетска криза, која је почела током пандемије и закомпликовала се због сукоба у Украјини, довела је до поскупљења електричне енергије на светском тржишту четири до пет пута. Лане у марту, мегават-час се плаћао 50 евра, а сада иде и до 250 евра. "Електропривреда Србије" увози одређене количине електричне енергије и ти трошкови морају да се урачунају како би се обезбедило одрживо пословање овог јавног предузећа, које је кључно за енергетску стабилност наше земље. Министарка енергетике Зорана Михајловић изјавила је у уторак да је мишљење министарства које води да би поскупљење струје требало да уследи што пре. Она је истакла да је Србија једна од ретких земаља у којој се, након почетка рата у Украјини, то није догодило. Имамо, како наводи, цену електричне енергије међу најнижима у Европи.

- Струја мора да поскупи, али се још не зна када ће то бити, ни колико ће тачно износити - казала је министарка. - Јефтине енергије одавно нема, али су се ствари у претходних годину и по погоршале. Порасле су цене нафте и деривати, гаса и угља. Потпуно је и математички и финансијски јасно да мора да поскупи и струја.

Према њеним речима нова цена мора да буде одржива за ЕПС, државу и грађане. Она је нагласила да то јавно предузеће из ове тешке кризе мора да изађе на ногама, а не на коленима. Неопходно је, како наводи, да штедимо енергију, јер је пред нама тешка зима.

- Србија до сада није увозила угаљ, али је Влада одобрила увоз четири милиона тона овог енергента до краја 2023. године, колико је процењено да "Електропривреди Србије" недостаје, па ће то бити додатни губитак - оценила је Михајловићева.

Она је навела да куповину електричне енергије и угља ЕПС плаћа из сопствених средстава. Премијерка Србије Ана Брнабић истакла је да ће до 1. августа производња угља у том јавном предузећу бити у потпуности стабилизована. Стручњак за енергетику Жељко Марковић указује да је Србија увек увозила струју зими, а током пролећа и лета је продавала вишкове, тако да је посматрано на годишњем нивоу увек била на нули. Сада је проблем, како наводи, што су високе цене електричне енергије на тржишту, а ове сезоне смо имали кварове и лош квалитет угља што смо морали да надокнађујемо.

- ЕПС мора да покрије своје трошкове и зато се очекује поскупљење струје - наводи Марковић. - То значи да када одређене количине електричне енергије увозимо по високим ценама, она се не може продавати по производној, од око 60 евра по мегават-сату. А ЕПС сада по тој цени продаје 80 одсто струје.

Што се тиче поскупљења струје за домаћинства, према Закону, "Електропривреда Србије" доставља захтев Агенцији за енергетику и ако је калкулација трошкова исправна, ово регулаторно тело одобрава повећање цене. У пракси, и Влада, као власник предузећа, учествује посредно у овом процесу. Марковић каже и да иначе нема јединствено утврђене цене електричне енергије за индустрију, већ свака фирма појединачно тражи понуду и договара се са снабдевачем. Међутим, сада је због енергетске кризе Влада препоручила, а ЕПС прихватио, да се свим привредницима струја продаје за 75 евра по мегават-сату. Та одлука важи до 30. јуна. Како указује, ова цена није одржива, јер сада годишња испорука на тржишту износи око 200 евра, а на дневном нивоу иде и до 250 евра. ЕПС по тим високим ценама купује део електричне енергије и то мора да се урачуна.

ГРАЂАНИМА УПОЛА ЈЕФТИНИЈЕ

ПРОСЕЧНА цена струје коју плаћају домаћинства је око 66 евра по мегават-часу, а то укључује трошкове производње електричне енергије, преноса и дистрибуције, као и одређене таксе и порезе. Од тога, део који иде ЕПС-у износи 29,2 евра по мегават-часу, што је половина реалне производне цене струје.

УГРОЖЕНИ

УРЕДБА о енергетски угроженом купцу, према којој неки грађани имају право на јефтиније енергенте је промењена и по њој би право на повољнију цену имао већи број грађана него што је било раније - рекла је Зорана Михајловић. - Према садашњој процени, око 200.000 домаћинстава могло би да има умањене рачуне за плаћање струје, око 1.500 за гас и око 50.000 за топлотну енергију.

(Новости)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".