Извор:Фото: Д. Миловановић/Н. Фифић

ОТКРИВЕНО ОДАКЛЕ СТИЖУ ДОЈАВЕ: У питању је седам држава

Извор: Нпортал

18.05.2022.

21:48

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције, у сарадњи са Тужилаштвом за организовани криминал и Вишим јавним тужилаштвом, Посебним тужилаштвом за борбу против високотехнолошког криминала, идентификовали су локације укупно 19 мејл адреса - 18 адреса Гмаил сервиса и једну мејл адресу сервиса ПротонМаил, са којих су стигле претеће поруке о постављеним бомбама на различитим локацијама у Србији.

Утврђено је да је осам таквих претњи стигло из Пољске, четири из Гамбије, по две из Ирана и Нигерије и по једна из Украјине, Словеније и Русије.

Припадници српске полиције идентификовали су и лице које је, у току јучерашњег дана, телефоном упутило претње исте садржине.

У циљу идентификације пошиљалаца ових претњи и њиховог процесуирања за почињена кривична дела, а с обзиром на то да су у питању страни држављани који не живе у Србији, у току је међународна размена података Министарства унутрашњих послова Републике Србије, преко Еуропола и Интерпола, са надлежним органима Шведске, Литваније, Швајцарске, Руске Федерације и Мађарске, као и са компанијом „Гугл“.

Од 11. марта ове године до данас, путем мејла или телефонских позива, у 48 наврата, на адресе различитих институција у Србији, из иностранства је стигло на стотине претећих порука о наводним експлозивним направама постављеним на јавним местима или у институцијама. Претеће поруке су слате са сервиса Гмаил, ПротонМаил, Еунет маил, Јандекс, као и путем анонимних телефонских позива.

Претеће поруке су претходних дана слали и поједини грађани Србије. Због лажних пријава о постављеним бомбама у јавним објектима, припадници Министарства унутрашњих послова су, за четири дана, процесуирали осам лица, држављана Србије - ухапшена су два лица, а против још шест малолетних лица поднете су кривичне пријаве у редовном поступку.

МУП Србије апелује на појединце да се, нарочито у тренутку кад је Србија изложена масовним и организованим сајбер нападима и лажним дојавама о постављеним бомбама које долазе из иностранства, понашају одговорно и у складу са законом и додатно не отежавају рад српској полицији, чији су КД тимови свакодневно на терену. Лажна пријава о постављеној бомби није шала већ озбиљно кривично дело, које може изазвати узнемиреност и страх грађана Србије и захтева додатно ангажовање припадника МУП-а.

Само у последња три дана припадници Полицијске бригаде, односно специјалистички тимови за противдиверзиону заштиту, са посебно обученим полицијским службеницима и полицијским псима, извршили су контрадиверзионе прегледе неколико стотина јавних објеката, школа, болница, тржних центара. Извршеним прегледима утврђено је да су све пријаве биле лажне

(Новости)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".