Извор:Фото:Јутјуб принтскрин/V101 Science

ВОЈАЏЕР 1 ЗБУЊУЈЕ: После 45 година шаље необичне податке

Извор: Нпортал

25.05.2022.

14:48

ПРОШЛО је скоро пола века од лансирања "Војаџер 1" у свемир, све време он је уредно слао податке на Земљу и обавештаво научнике о међузвевданом окружењу. Међутим, у последње време научници добијају збуњујуће податке.

Из Насе је саопштено да сонда "Војаџер 1" још увек исправно ради, али да приспели подаци из система за одређивање положаја не одговарају смеру и оријентацији летелице, што наводи на закључак како изгледа да није у стању да одреди своју локацију у свемиру.

Како преноси Биснис инсајдер, "Војаџер 1" уредно шаље податке о свом околном међузвезданом окружењу, а антена летелице је усмерена у правцу Земље.

-Оваква мистерија није нешто необично у овој фази мисије "Војаџер". Обе летелице, "Војаџер 1" и "Војаџер 2", старе су скоро 45 година, што је далеко изнад предвиђеног рока трајања-, напомиње Сузан Дод, руководилац пројекта Војаџер у Насином Институту.

У саопштењу се наводи и да се "Војаџер 2" понаша нормално, односно да шаље очекиване податке.

Сонда "Војаџер 1" је напустила Сунчев систем и ушла у међузвездани простор 2012. године и од Земље је сада удаљена око 23 милијарде километара. На тај начин је постала летелица која је отишла у најудаљеније делове свемира до сада. https://www.youtube.com/watch?v=Du5hekU95mY

Антена у усправно положају


Из Насе наводе да инжењери претпостављају како навигациони систем "Војаџера 1" шаље насумично генерисане податке који не "показују оно што се у ствари догађа са летелицом". Међутим, занимљиво је да је антена и даље у исправном положају, односно да прима и извршава наредбе које добија са Земље и шаље их назад.

Научници су такође указали да проблем са навигационим системом није покренуо опцију "сигуран начин рада", током кога сонда обавља само кључне операције.

-Све док не схватимо шта се тачно догађа, не можемо да предвидимо да ли ће овај проблем утицати на то колико дуго ће летелица прикупљати и преносити научне податке-, наводе у Наси.

BloombergAdria.com

 

Сузан Дод и њен тим се надају да ће ускоро успети да открију зашто је сонда започела да шаље овако чудне податке и признаје да је ово велики изазов за њих.

С обзиром на удаљеност "Војаџера 1", светлости је потребно 20 сати и 33 минута како би стигла до његове међузвездане локације, тако да узвратној поруци са сонде треба два дана да стигне до Насине лабораторије.

(Национална географија)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".