НАЧИЊЕНА ОГРОМНА ШТЕТА: Ево да ли ће се понављати непогоде
13.06.2022.
19:09
"Биће све учесталије"
Нема дана а да се временске непогоде праћене јаком кишом или градом не сруче на поједине делове Србије. Уништени су воћњаци и повртњаци, оштећени путеви, а стручњаци упозоравају да ће бити још горе у годинама пред нама
Обилне кише и град који скоро сваког дана погађају посебно запад Србије наносе огромну штету пољопривредницима у Ужицу, Ариљу, Ивањици, Лучанима, Горњем Милановцу, Чачку и Пожеги.
Оно што није побио град, уништиле су бујичне воде... Оштетиле су мостове, поплавиле куће, воћњаке, викендице, уништено је поврће, засади малина, купина, боровница, јагода, пшенице, кукуруза...
Бујичне поплаве су нанеле огромну штету инфраструктури у овим местима, у неким местима су реаговали чак и ватрогасци, који су морали да евакуишу мештане. У насељеним местима општине Горњи Милановац у недељу увече је проглашена ванредна ситуација. Пољопривредници којима су саднице раног поврћа потопљене кажу да је штета велика те и да је касно да засађују нове.
- Многи домаћини живе само од пољопривреде, а за тих неколико дана је лило као из кабла, па с водом оде и цела наша зарада. Неписано правило је да оно што град не убије, дође вода и однесе. Потопљене су њиве, а ко зна када ће се земљиште осушити да можемо да уђемо и проценимо штету, спасемо оно што се спасти може - каже за Курир пољопривредник из општине Горњи Милановац.
Климатолог проф. др Владимир Ђурђевић каже за Курир да ће овакви сценарији у наредном периоду бити знатно интензивнији.
- И ове године ће бити тропских таласа који ће бити нагло прекинути кратким временским непогодама уз обилне падавине, па и град. Такве прогнозе имамо сваке године, међутим, како је клима постала све екстремнија, интензитет падавина се појачао и тек ће из године у годину овакви прелази бити учесталији.
С обзиром на то да се клима мења, интензивније поплаве и временске непогоде можемо да очекујемо у наредних 20 година како на великим рекама, тако и на мањим бујичним токовима. Не може се тачно предвидети у ком делу земље и када ће тачно доћи до непогода, али чињеница је да их можемо очекивати знатно чешће. Ово су последице мењања климе и тек ћемо осетити њене негативне утицаје - истиче проф. др Ђурђевић.
(Курир)
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".