ОТКРИВЕНО МЕСТО Одавде је дошао заражени мајмунским богињама
17.06.2022.
15:28
"Врло лако се препозна код човека да ли је заражен мајмунским богињама"
МАЈМУНСКЕ богиње је у нашу земљу донео заражени мушкарац који је дошао из Немачке, сазнају "Новости"
У Србији је регистрован први импортован - потврђен случај оболевања од Мајмунских богиња. Случај је дијагностички препознат и терапијски збринут. Лабораторијска дијагностика је спроведена на Институту за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак“.
Територијално надлежни завод за јавно здравље извршио је епидемиолошко истраживање случаја и спроведене су све мере евиденције, тестирања, пријављивања и контроле даљег ширења инфекције у складу са стручно методолошким упутством.
У складу са Међународним здравственим правилником и протоколима, о првом потврђеном случају обавештене су међународне здравствене институције.
Који су симптоми мајмунских богиња?
Клиничка слика оболелих, након што се заразе мајмунским богињама, су повишена температура, језа и бол у мишићима, док се у каснијем стадијуму болести јављају осипи који се развијају до красти, рекла је данас вирусолошкиња Нада Куљић Капулица.
Она је раније нагласила да места за панику нема, јер, иако епидемија мајмунских богиња расте, тај вирус је, за разлику од корона вируса, стабилан и не мутира тако лако, те до пандемије неће доћи.
- Код човека се врло лако препозна да ли се заразио мајмунским богињама, без обзира на који начин се заразио. Клиничка слика ових болесника је повишена температура, језа, бол у мишићима и после неколико дана јавља се осип, прво имате макулу, па резикулу, затим се то загноји па имате красту - казала је Куљић Капулица.
На питање по чему се ове богиње разликују у односу на варичеле, докторка је рекла да је осип код мајмунских богиња у истом стадијуму - или су све красте или су све пустуле, а код варичеле су осипи у различитом стадијуму.
Према њеним речима, ова група вируса се потпуно разликује од корона вируса.
Рекла је да су Покс вируси стабилни и да не мутирају, већ да је то само један сој вируса који даје болест, тако да, поручила је, апсолутно нема места паници.
- Неће имати размере Ковида 19, али ће епидамија овог вируса сигурно расти, мора да се открије резервоар вируса - закључила је Куљић Капулица за К1 телевизију.
(Новости)
БОНУС ВИДЕО
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".