3 НАЈБОЉА РЕШЕЊА: Овако може да изгледа зграда Генералштаба
21.06.2022.
21:51
НА СТУДЕНТСКОМ конкурсу за идејно решење реконструкције зграде Генералштаба у Београду стигло је 19 предлога, а сада је познато како изгледају пројекти који су заузели прва три места. Поред три најбоља, похвалом су награђена још четири рада.
На студентском конкурсу за идејно решење реконструкције зграде Генералштаба у Београду стигло је 19 предлога, а сада је познато како изгледају пројекти који су заузели прва три места. Поред три најбоља, похвалом су награђена још четири рада.
Овај студентски конкурс организовали су заједно Архитектонски факултет у Београду и Српска академија наука и уметности, а главна тема била је реконструкција зграде А.
- Циљ конкурса је била афирмација вредности архитектуре објекта Генералштаба и скретање пажње шире јавности на значај очувања овог културног добра, док сама иницијатива произилази из жеље расписивача да се ангажовањем студената прикупе што креативнији и иновативнији приступи у промишљању овог, захтевног, специфичног, и за нашу архитектонску културу јединственог архитектонско-урбанистичког проблема - наведено је у тексту конкурса.
Прву нагаосвојио је пројекат "Опасност одозго", који су радили Илија Срдановић, Алекса Богдановић и Алекса Рашић.
У опису рада наводи се да "идеја произилази из разумевања зграде А као просторног сведока НАТО агресије 1999. године."
- Наиме, примарни просторни гест био је повезивање хоризонталних прекинутих праваца увођењем платформи. Отвори на платформама схватају се као просторни симбол уништавања некада компактног објекта. - пише у опису.
Друго место припало је тиму који су чинили Маријана Гајић, Сара Сандић и Милан Ристић. Како се наводи у опису, у њиховом раду "Процеп" тежи се реконструкцији са "намером пренамене што даје могућност стварања простора који симболички говори о историји док наговештава жељену будућност процеса".
- Музејски простор смештен је у белом каменим волумену, док се функција библиотеке смешта у камени волумен црвене боје. Кретање се кроз музеј врши усмереном линијом, уз додатне садржаје као што су сале за пројекције и предавања којима је могуће приступити одвојено од музеја - пише у опису овог пројекта.
Трећи место освојио је ауторски тим Богдан Ђокић, Марта Комљеновић и Исидора Милојевић за њихов пројекат "Безглавље".
- Ослобођен стега и обележја естетске природе, Генералштаб, носилац битних особина једног пркосног народа, мирно сања своје васкрснуће. Просторна диспозиција објекта А и пређашње материјализовани волумени, допринели су третману једне зграде кроз два тематска оквира, простор пре и после, при чему је министарство – војна екстензија, оклопљена, обложена лимом, репрограмирана да постане интровертни део, док меморијал, прожет лаким жичаним структурама, експресивно осликава сву лепоту шупљина и огољене структуре - наводи се у опису рада и додаје:
- Идеја је пренагласити мисли посетилаца и репрограмирати доживљај трауме. Траума је у овом случају амбијентално искуство, замишљено у разноврсним поетикама простора.
Као што је речено, похвалу су добила четири пројекта под називима: "Музеј ‘90-их", "Мапирање сећања", "Меморијални центар "78", и "Архив сећања".
Подсетимо, зграда Генералштаба у Немањиној улици у Београду тешко је оштећена током НАТО агресије на нашу државу 1999. године, а део зграде је срушен пре пар година из, како је тада наведено, безбедносних разлога.
Проблем за обнову ове историјски значајне зграде представља чињеница да је објекат проглашен за заштићено културно добро.
БОНУС ВИДЕО:
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".