ВЕЋ ПЉУШТИ: Директор РХМЗ открио где се очекују пњускови
08.07.2022.
12:10
У СРБИЈИ ће данас бити облачно, ветровито и осетно свежије местимично са кишом, пљусковима и грмљавином, саопштио је Републички хидрометеоролошки завод.
- Северне и северозападне пределе земље већ је захватио облачни систем са слабијим падавинама. Тај систем ће се до краја дана проширити на целу земљу условљавајући кишу, а у појединим деловима пљускове са грмљавином. То ће све бити у домену жутог метео-аларма, односно у појединим тачкама могућност падавина 30 литара кише за 24 часа, локално и више - каже Југослав Николић, директор РХМЗ-а.
Југослав Николић наглашава да ће данас и сутра после подне постојати услови за пљусковите падавине, а најугроженији биће јужни делови земље.
- Мала је вероватноћа да неки делови земље буду заобиђени падавинама, али је велика вероватноћа да не буду интензивне падавине. Релативно свежије време са сунчаним интервалима биће у недељу. Свежије време очекује се до средине следеће недеље са јутарњом температуром од 10 до 15 степени и максиималном дневном од 23 до 27. Од средине следеће недеље сунчано време и дневне температуре преко 30 степени - поручује директор РХМЗ.
Према његовим речима, летњи период је типичан за овакве ситуације, када хладнија ваздушна маса наиђе на топлију подлогу.
- Свака прогноза има одређену вероватноћу остварења. Она се остварује 85-95 посто и сви који прате прогнозу имају високе бенефите. Ви прогнозирате опште стање и услове за такве појаве, не може се прецизирати тачка у којој ће се десити и то се благовремено до 24 часа унапред објављује, шаље свим потенцијалним корисницима и када су упозорења у питању ми шаљемо и билтене и писане најаве и све се то објављује и на сајту - наглашава Николић.
Истиче да, када се посматра климатолошки последњих 130 година, темепература у Београду је порасла за 1,6 степени што је довољно да се концентрација влаге у атмосфери повећа за десетак процената и то повећање влаге присутно у атмосфери изазива повољније услове управо за стварање грмљавнских и олујних облака.
Додаје да нема бојазни од поплава и да падавине у овом месецу нису упоредиве са 2014. годином. Тада је у Београду измерено 170 литара у једној кишној епизоди и у већини станица широм Србије је било од 120 до 170 литара.
Николић истиче да је 5. јуна био велики развој облачности који је био условљен циклонском циркулацијом и фронталним системом који се кретао од запада према истоку преко наше земље и условљавао изразиту нестабилност.
- Ветар који се јавља у тој зони је олујни који може да руши кровове, чупа дрвеће. Ми у таквим условима покушавамо да вештачким путем, делујући на микрофизичком нивоу, убацујући одређени реагенс у ракете, да створимо што је могуће више ситнијих зрна града уместо малог броја крупнијих зрна и на тај начин та ситнија зрна падајући у све топлији слој атмосфере да се истопе - објашњава директор РХМЗ.
Према његовим речима, то је принцип дејства ракета и 5. јуна, од 13 до 18 часова, испаљене су 942 ракете са 212 станица широм Србије, које су домену командовања 10 радарских центара.
Додаје да екипе РХМЗ-а раде даноноћно да су усаглашени са свим међународним организацијама и у домену су врха ове струке.
- Наши научници су направили модел који користи и америчка национална служба и још двадесетак развијених земаља - поручује директор РХМЗ-а Југослав Николић.
(РТС)
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".