ДРАГА МАШИН: Добре стране најомраженије краљице
09.07.2022.
15:38
МОЖДА у вези ње није баш све било тако црно као што многи сматрају.
Краљица или дама је најмоћнија фигура у шаху. Када је шах служио као ратна игра за планирање битака, краљица је представљала краљеве најспособније снаге и његову личну гарду, а не његову супругу. Један смо од ретких народа, поред Француза и Руса, који је своју историју обележио и убиством сопствене краљице.
Најконтроверзнија српска краљица, Драга Обреновић, рођена Луњевица, а у народу најпознатија као Драга Машин, једна је од најомраженијих личности у српској историји, али је питање да ли ту "титулу" заиста и заслужује.
Драга Машин имала је и своје добре стане. Кроз историју се наводило да су ови учинци најомрженије краљице променили слику коју је остварила у тадашњој јавности.
Краљица је била велики хуманиста и покровитељ културе, просвете, научника и уметника. Стипендирала је књижевнике и много је улагала у образовање.
Она је такође увела и многе новине у дворском животу, а једна од њих чувене велике шетње у двору.
Мало је познато да је Драга Машин довела Бранислава Нушића на чело Народног позоришта, али и да је финансирала лист Јове Јовановића Змаја, чувени "Невен".
Виминацијум је један од најзначајнијих археолошких налазишта, а озлоглашена краљица је финансирала његово истраживање.
Волела је моду па је тако инспирисана хаљинама средњовековних српских владарки и сама дизајнирала одећу.
На самом крају морамо подсетити да је краљица уз свог краља остала до самог краја.
У ноћи између 28. и 29.маја 1903.године, група завереника под руководством, капетана Драгутина Димитријевића Аписа, вођом тајне организације "Црна рука" упала је у двор и убила краља Александра и краљицу Драгу. Овим чином прекинута је владавина династије Обреновић, која је Србијом владала од половине 19.века, а на престо доведена династија Карађорђевић.
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".