ПОСЛЕДЊИ ВИКЕНД АВГУСТА: Очекује се колапс на путевима
26.08.2022.
19:52
POSLEDNJI VIKEND PRED ŠKOLU DONOSI KOLAPS NA PUTEVIMA
Летња сезона се приводи крају и људи се увелико враћају са својих одмора, па се ових дана, односно крајем августа, традиционално очекују велике гужве на граничним прелазима, а о чему грађане упозорава и ЈП "Путеви Србије".
Како, наиме, пише у саопштењу поменутог јавног предузећа, због повратка грађана са годишњих одмора, током предстојећег викенда који је један од најфреквентнијих у години, очекује се повећан интензитет саобраћаја на свим путним правцима у Републици Србији, те објашњавају шта је урађено да предстојећи период прође у најбољем реду.
- "Путеви Србије" спремно и организовано дочекује предстојећи викенд, интензивиран је рад на наплатним станицама, сви канали за наплату путарине, за дистрибуцију картица и канали за електронску наплату путарине (ЕНП) су у функцији 24 часа дневно без паузе. Повећан је број инкасаната на наплатним станицама како би се обезбедио несметан пролазак возила услед појачаног саобраћаја на аутопутевима у Републици Србији - поручују из овог предузећа.
Уколико се у обзир узму, поред "повратника" и они грађани који тек сада планирају путовање на море, сасвим сигурно је да се горепоменута ситуација неће допасти српским туристима и да нас очекује "поплава возила" на путевима.
Међутим, за такве ипак постоје начини и решење да избегну очекиване гужве и без стреса стигну до својих одредишта, било да путују за иностранство, или се враћају за Србију.
Којим путевима је најбоље ићи
Тако, сви они који се из Грчке враћају за нашу земље или из Србије путују тамо преко Северне Македоније и не желе да на прелазу Прешево-Табановци чекају више од 4 сата, могу да се определе и за алтернативне прелазе.
Један такав је гранични прелаз Прохор Пчињски-Пелинце, где се готово увек одвија саобраћај мањег интензитета и на ком су задржавања аутомобила права реткост, док је његово радно време такође приступачно јер ради све од 00-24 сата.
Уколико се одлучите за њега, међутим, будите на опрезу, јер иако вас очекује добар пут, има доста кривина, спорије вожње, више километара, као и незнатно већи трошкови за гориво.
Велике гужве током читаве летње сезоне бележене су и на граничном прелазу Батровци, а према Хрватској, која је некада умела да потраје и по 5 часова. За све оне путнике који планирају да путују код комшија ових дана, или да се оданде врате за Србију, препоручује се, зато, гранични прелаз Шид, који је од Батроваца удаљен свега 11 километара.
За оне који се враћају или путују за Црну Гору ових дана, односно крајем августа, најбоље и најмање стресно биће уколико избегну популаран гранични прелаз Добраково-Гостун, којим се највише путују и враћа са Јадрана, и уместо њега изаберу и имају у виду гранични прелаз Ранче-Јабука и Чемерно-Чемерно колико су много мање посећени и где гужве готово да нема.
Када је најбоље путовати
Дугогодишње искуство, поред најбољих алтернативних праваца, показало је и који су то дани у недељи али и тачно време када су путеви према мору најпроходнији и када српске туристе на истим очекују минималне гужве и задржавања.
Када је о Грчкој реч, свакако је најбоље избегавати петак и суботу за одлазак тамо, док су недеља и понедељак најгори када је излазак из те земље и повратак за Србију у питању, те је најбоље, показало се, путовати и враћати се са путовања радним данима.
Поред тога, добро је познато и да су највеће гужве било где да се упутимо, највеће управо 1, 15. и последњих дана у месецу, па се тада путницима саветује да путују ноћу, јер ће у том случају на добро познатим закрченим граничним прелазима, ако се тамо нађу у 4 ујутру, чекати веома кратко.
Појачана контрола полиције
С обзиром на то да се очекује повећани интензитет саобраћаја на свим путевима кроз Републику Србију због завршетка туристичке сезоне и почетка школске године, припадници полиције и Управа саобраћајне полиције спроводиће акцију појачане контроле током предстојећег викенда, усмерене на откривање прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања, непрописног претицања, управљања возилом под дејством алкохола или психоактивних супстанци, некоришћења сигурносног појаса и непрописног коришћења телефона током вожње.
Анализе показују да је најчешћи утицајни фактор који узрокује саобраћајне незгоде са погинулим лицима неприлагођена брзина, а о значају сигурносног појаса говори податак да од 46 путника који су погинули у возилима од почетка године, чак 36, није користило сигурносни појас (78 одсто), а од 106 погинулих возача сигурносни појас није користило њих 55 (52 одсто).
Такође, због саобраћајних незгода које су се догодиле у претходних неколико дана, а у којима су учествовали аутобуси који су превозили путнике у међународном превозу у туристичке сврхе, континуирано ће се на најважнијим путним правцима спроводити контрола аутобуса и возача који обављају превоз путника на међународним релацијама, са акцентом на откривању прекршаја некоришћења прописаних одмора и прекорачења дозвољеног управљања возилом.
Због почетка школске године, саобраћајна полиција ће спроводити мере које се односе на безбедно учешће ученика основних школа у саобраћају, а нарочито ученика првог разреда. У зонама школа ће се вршити откривање прекршаја непропуштања пешака на пешачком прелазу и непрописног превожења деце, а радарским уређајима ће се контролисати брзина кретања возила.
Министарство унутрашњих послова апелује на учеснике у саобраћају да поштују саобраћајне прописе, а на туристичке агенције и превознике да обезбеде возачима одговарајуће услове за коришћење законом прописаних одмора, преноси "Рина".
(Блиц)
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".