Излагао недоношчад у циркусу и тако спасао ХИЉАДЕ ЖИВОТА
07.09.2022.
11:22
ПОЗНАТ као "доктор инкубатора", Мартин Кони био је контроверзна личност почетком 20. века, али данас је познат као херој који је спасио на хиљаде животно угрожене деце.
Раних 1900-их, многи еугеничари су популаризовали уверење да су превремено рођене бебе предодређене за смрт и да нису вредне спашавања. Но Кони је то демантовао својом изложбом у циркусу, коју је створио након што је видео да се пилећи инкубатори користе на светском сајму у Чикагу. Видео је из прве руке како инкубатори могу да врате рањиве бебе пилића са руба смрти и био је жељан да понови такав успех. И док се његов споредни циркус на Кони Ајленду затворио 1943, готово свака болница у Америци усвојила је његове апарате.
Да сте 1930-их посетили њујоршки Кони Ајленд, могли бисте да се почастите разним циркуским атракцијама и представама, а све то по ниској цени од 10 центи. Но ако сте се одважили да кренете даље низ шеталиште, за додатних 25 центи могли сте да видите преставу самозваног лекара Мартина Конија и његове револуционарне инкубаторе за бебе. Колико год то језиво звучало, управо је овај забављач без икаквог формалног медицинског образовања био најбоља нада за сву прерано рођену децу из Њујорка и околине од 1903. све до 1940. Иако је у то време изазвала тек нешто више од знатижеље, циркуска изложба Мартина Конија не само да је спасила хиљаде живота, већ је променила начин на који је свет пружао помоћ бебама рођеним пре времена. Кони родитељима није наплаћивао ништа. Можда још шокантније за оно време, примао би бебе без обзира на сталеж или расу родитеља.
Мартин Кони рођен је као Михаел Кон у Кротозyну у Пољској 1869. године. Осим тога, врло се мало зна о његовом животу пре него што је емигрирао у Америку 1888. То је зато што је, попут многих забављача, брзо променио детаље своје прошлости да одговара најпродаванијој причи садашњице.
Тврдио је да је добио европску медицинску дозволу после студија медицине у Лајпцигу и Берлину. Али, данашњи историчари сагласни су у уверењу да Кони, заправо, није био образовани лекар. Био је премлад да би похађао факултет пре него што је са 19 година емигрирао из Европе.
Кони је такође тврдио да је учио од др Пјер-Констант Будина, који се сматра утемељивачем модерне неонаталне медицине. Будиново револуционарно истраживање концепата попут крви из пупчане врпце, добробити дојења и перинаталне неге заслужни су за велика побољшања квалитете живота – и животног века – и беба и мајки у Француској почетком 20. века. Тврдио је и да је био Будинов посредник на Великој индустријској изложби у Берлину 1896. године. Вероватније је да је Кони био техничар медицинске опреме на изложби са Будином, ако су се двојица мушкараца уопште познавали. Нема доказа за њихову везу, а Кони је у то време био у Америци.
Иако је временски оквир неизвестан, Кони је успешно користио инкубаторе како би спасао превремено рођену децу, пре 1907. године. С једним је чак спасио и властиту ћерку.