Извор:Фото:Профимедиа

БОИНГ 247: Пионир нове генерације транспорта

Извор: Нпортал

01.10.2022.

12:19

БОИНГ 247 спада међу прве елегантније и модерније авионе. Почели су да се користе 1930-тих година.

Година 1933. била је изузетно важна у историји ваздушног саобраћаја, јер су се тада појавила два првобитна предака модерног авиона. Један је био Боинг модел 247 који је свој први лет обавио 8. фебруара 1933. године, а други је био Даглас ДЦ-1 , који је полетео касније током године у јулу.

Иако је каснији развој Дагласових авиона постао најраспрострањенији од раних модерних авиона, Боинг 247 је био пионир потпуно нове генерације транспорта.

То је била еволуција Боеингових авиона који су инкорпорирали аеродинамичке и структурне карактеристике Боеинг Мономаил и Б-9 Бомбер. Био је то одличан авион и могао је да се пење са једним угашеним мотором, док је носио пун терет.

Боинг 247 су управљали Унитед Аирлинес и други амерички превозници, као и Луфтханза из Немачке. Међутим, његов капацитет се показао премалим и путницима је било незгодно да прегазе главни стуб у пролазу.

Изграђено је укупно седамдесет пет модела 247

После Првог светског рата, у економском и безбедносном смислу, авио-оператери су били убеђени да су вишемоторни авиони пожељнији за летове на велике удаљености и преко воде.

Међутим, док су огромни двокрилни авиони још увек били у моди, компанија Боеинг је дизајнирала модел Боинг 247 као нову летелицу са десет путника револуционарног концепта. Потпуно метални оквир авиона био је добро обликован, са ниским монопланским крилима, глатким овалним полу-кок трупом, уредно затвореним двоструким моторима и затвореном кабином за пилоте.

ИНОВАЦИЈЕ БОИНГ 247:

Подвожје је било увлачиво, дајући авиону максималну брзину од преко 290 км/х (180 мпх). Ово је било далеко веће од брзине савремених двокрилаца Цуртисс Т-32 Цондор и Фоккер Ф-7 и Фордтри-мотора који су у то време били у служби авио-компаније.

Остале иновације су укључивале системе за одлеђивање крила и репа, као и језичке за трим крила и елеватора. Такође је била кухиња и тоалет на задњем делу авиона.

Боинг 247 је био тренутни успех, а први производни авион је убрзо уследио префињени модел 247Д. Али судбина је ипак имала даљи успех за авион. Многи сјајни авиони направљени између ратова еволуирали су да учествују у ваздушним тркама - таква такмичења су такође била одличан полигон за нове или успостављене типове производње.

ТРКА МацРобертсон од Лондона до Мелбурна

Дакле, када је организована МацРобертсон трка од Лондона до Мелбурна, Аустралија 1934. године, ушао је Боинг модел 247Д. Вођен од стране пуковника Роскоа Тарнера и Клајда Пангбурна, освојио је треће место иза свог великог ривала, ДЦ-2 којим управља КЛМ Аирлинес.

Специјални британски де Хавилланд ДХ.88 Цомет је био први.

Модел 247 је засенио је ДЦ-3, који је по много чему био префињенији авион од Боинг 247. Био је већи, бржи и носио је више путника.

Такође, део средњег крила био је саставни део трупа, што је елиминисало рампу која пролази кроз кабину као што је то било на Боинг 247.

Укупно је направљено 75 Боинг 247, што је била импресивна количина за 1930-те, али је та количина била мала. у поређењу са хиљадама ДЦ-3 који би га заменили. https://www.youtube.com/watch?v=gF9n7ShkOJ0&ab_channel=Cargospotter

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".